Uczcili przełomową w dziejach światowego himalaizmu wyprawę Polaków

Data publikacji: 08.02.2020 07:14 / Data aktualizacji: 08.02.2020 15:22
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.02.2020 Kielce. Las Stadion. Bieg w 40. rocznicę zdobycia Mount Everestu zimą

08.02.2020 Kielce. Las Stadion. Bieg w 40. rocznicę zdobycia Mount Everestu zimą
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ponad 100 osób wzięło udział w imprezie pod nazwą „Everest Kielecki”, czyli biegu na dystansie 8848 metrów. Rozpoczął on Ogólnopolski Festiwal 40-lecia Pierwszego Zdobycia Everestu Zimą w rocznicę przełomowej w dziejach światowego himalaizmu wyprawy Polaków. Jak przyznał Janusz Kalinowski, wiceprezes Klubu Sportowego „Polskie Himalaje”, Kielce na obchody okrągłego jubileuszu zostały wybrane nieprzypadkowo.

- Postanowiliśmy docenić ludzi, którzy kilkanaście lat temu rozpoczęli świętowanie tego ważnego dla Polski wydarzenia w nietypowy sposób. Od wielu już lat albo wbiegają albo wchodzą na Łysicę. Dla nich to właśnie ta góra jest Everestem. Stąd postanowiliśmy, że Kielce zainaugurują i zakończą Ogólnopolski Festiwal 40-lecia Pierwszego Zdobycia Everestu Zimą - dodał Janusz Kalinowski.

Trasa biegu obejmowała cztery pętle po 2130 metrów po lesie na kieleckim Stadionie i dodatkowo 328 metrów, by cały dystans zrównał się z wysokością Everestu.

Niektórzy z uczestników w tych zawodach brali udział po raz pierwszy, inni natomiast to już jego stali bywalcy. Tak jak Tomasz Roik ze Szczucina.

- To już mój kolejny bieg, bo bieganie to fajna zabawa. Ponadto cel tej imprezy jest ważny. Mam nadzieję, że uda mi się przebiec te prawie 9 km, a jak nie, to przejdę, byle tylko dotrzeć do mety - dodał Tomasz Roik.

Najmłodszymi uczestnikami biegu byli 8-letni Wojtek i jego o trzy lata młodszy brat - Tomek. Jak zgodnie przyznali chłopcy, bardzo lubią biegać, dlatego postanowili wziąć udział w zawodach.

Podobne biegi odbędą się także w innych polskich miastach. Za tydzień, 15 lutego w Warszawie, a 22 lutego w Karpaczu. Centralne uroczystości z udziałem zdobywców Everestu zaplanowano na 14 lutego w warszawskim Centrum Olimpijskim.

Z kolei w niedzielę, 16 lutego tradycyjnie mieszkańcy województwa świętokrzyskiego wejdą na świętokrzyski Everest, czyli na Łysicę. Natomiast 28 lutego w Kielcach odbędzie się spotkanie z Leszkiem Cichym, pierwszym zimowym zdobywcą Everestu.

Tagi do tego wpisu
Reklama