Schody donikąd w gminie Bałtów

Data publikacji: 08.02.2020 16:32
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.02.2020 Bałtów. Schody przy drodze wojewódzkiej 754

08.02.2020 Bałtów. Schody przy drodze wojewódzkiej 754
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W czasie remontu drogi wojewódzkiej nr 754 przebiegającej przez gminę Bałtów powstały schody, których przeznaczenie wydaje się bardzo tajemnicze, ponieważ prowadzą donikąd. Znajdują się one w bliskim sąsiedztwie budynku „Bałtek”, tuż pod wzgórzem, gdzie zlokalizowane są gospodarstwa agroturystyczne.

Wójt Bałtowa Hubert Żądło twierdzi, że podest ze schodami jak na razie nie pełni swojej funkcji, a mieszkańcy zastanawiają się, co projektant miał na myśli. Włodarz gminy uważa, że to bubel, bo celu wybudowania podestu nie potrafili mu wyjaśnić pracownicy Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich podczas odbioru drogi.

- Ostatnio służyły one w wyborach do europarlamentu, jako miejsce pod banery wyborcze członków poprzedniego zarządu województwa. Jak do tej pory to chyba była jedyna sytuacja, kiedy te schody były wykorzystane - mówi Hubert Żądło.

Wójt dodaje, że w tym miejscu nie było schodów. Przejście jest za to po drugiej stronie budynku „Bałt” i jego zdaniem, tam taka konstrukcja by się przydała.

08.02.2020 Bałtów. Schody przy drodze wojewódzkiej 754Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Czemu więc mają służyć nowe schody? Według Karola Rożka ze Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach, miały one prowadzić do punktu widokowego i twierdzi, że nie wzięły się znikąd. Podkreśla, że wcześniej już znajdowały się tam schody.

- W związku z rozbudową i poszerzeniem pasa drogowego wybudowano takie schody, które nawiązują do wcześniejszych schodów drewniano-gruntowych - wyjaśnia Karol Rożek.

Tę wersję podtrzymuje były wójt Bałtowa Andrzej Jabłoński. Twierdzi, że schody kiedyś tam istniały, a nowo wybudowane są do nich nawiązaniem.

- Przypuszczam, że w tej chwili są nieczynne i zasypane, ale w przeszłości funkcjonowały. W miejscu, o którym mówimy, był punkt widokowy. To jest bardzo dobry punkt wyjścia do tego, żeby ten jakże miły zakątek w Bałtowie przywrócić - mówi Andrzej Jabłoński.

Droga została oddana do użytku w pierwszych miesiącach 2019 roku. Jak na razie nikt nie podejmował wątku wybudowania punktu widokowego.

Reklama