Wąchock i Starachowice doczekają się obwodnic

Data publikacji: 10.02.2020 13:10
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.02.2020 Starachowice. Konferencja prasowa w sprawie budowy obwodnicy miasta. Na zdjęciu: Marek Materek - prezydent Starachowic

10.02.2020 Starachowice. Konferencja prasowa w sprawie budowy obwodnicy miasta. Na zdjęciu: Marek Materek - prezydent Starachowic
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Cztery obwodnice z województwa świętokrzyskiego, z tego dwie z powiatu starachowickiego znalazły się w rządowym programie „100 obwodnic”. Nowych dróg wyprowadzających transport z miasta doczekają się Wąchock i Starachowice.

- Prace nad przygotowaniem tych inwestycji trwały od wielu lat - przypominał podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Starachowic, Marek Materek.

W przypadku obwodnicy Wąchocka uda się połączyć Starachowice i Skarżysko ponad 11-kilometrową trasą. Została zaplanowana w najwyższym standardzie, a jej koszt to około 640 mln zł. W tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie prac. Na lata 2021/2022 zaplanowano początek budowy.

Z kolei obwodnica Starachowic będzie podwójną inwestycją. Część północno-zachodnia zakwalifikowała się do programu „Mosty dla regionów”. To odcinek od Wąchocka przez estakadę nad torami i zjazdami w okolicy Strefy Ekonomicznej, a także na Bugaju i Elaboracji. Tę część wybuduje Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach. W tym roku zakończona zostanie dokumentacja i ogłoszony będzie przetarg na wybór wykonawcy tej części obwodnicy.

Dzięki takiemu odciążeniu można było wydłużyć obwodnicę Starachowic o tzw. trasę północną, która pozwoli połączyć dwie drogi krajowe - 9 i 42. Ta część obwodnicy ma przebiegać nowym śladem od Bugaju do ulicy Iłżeckiej z czterema zjazdami do miasta. Te mają się znajdować na ul. Batalionów Chłopskich, Kopalnianej, Leśnej i Iłżeckiej. Stąd ma przebiegać ostatni łącznik z drogą krajową numer 9 w Lubieni. Pieniądze na tę część drogi wyłoży Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Do końca 2023 roku GDDKiA chce mieć wszystkie dokumenty i dopiero wtedy ogłosi przetarg na wykonanie prac.

Jak dodaje prezydent Marek Materek, pieniądze, które gmina planowała przeznaczyć na opracowanie dokumentacji obwodnicy, zostaną przesunięte teraz na remonty dróg wojewódzkich przebiegających przez miasto. Z czasem mają zostać przejęte przez powiat lub gminę i doczekać się remontu. To ulice Radomska, Jadwigi Kaczyńskiej i Aleja Armii Krajowej.

Reklama