Będą kolejne poszukiwania w Zgórsku

Data publikacji: 10.02.2020 13:31
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.02.2020 Las w okolicy miejscowości Zagrody. Fundacja Niezłomni poszukuje ukrytych mogił ofiar komunistycznego terroru

08.02.2020 Las w okolicy miejscowości Zagrody. Fundacja Niezłomni poszukuje ukrytych mogił ofiar komunistycznego terroru
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Za kilkanaście dni ekipa Fundacji „Niezłomni” rozpocznie kolejne prace poszukiwawcze w lesie w Zgórsku koło Kielc. Podczas ostatniego weekendu przy użyciu detektorów metalu szukano głównie łusek pocisków.

W ich okolicach typowano miejsca, w których mogły zostać pochowane ofiary ubeckich egzekucji. W sumie odnaleziono kilkanaście łusek od nabojów typu Tokariew, czyli standardowej amunicji używanej przez Armię Czerwoną i pracowników Urzędu Bezpieczeństwa. Niestety mimo podjętych prac ziemnych nie udało się odnaleźć kolejnych jam grobowych. 

- Przy okazji pracownicy fundacji sprawdzili miejsce, w którym według wskazań kilku świadków miały spoczywać szczątki kobiety zamordowanej przez Niemców - informuje Wojciech Łuczak, prezes fundacji.

- Poszukiwania tych szczątków nie były głównym celem naszych prac. Ponieważ jednak pracowaliśmy nieopodal tego miejsca, to postanowiliśmy je zweryfikować. Jak się okazało nie było tam jam grobowych - podkreśla.

Jak dodaje, do lasu w Zgórsku pracownicy fundacji powrócą za kilkanaście dni.

- Nasze prace zaplanowane są na kilka etapów, które będziemy realizowali w ciągu tego roku. Będą tak jak obecnie polegać na poszukiwaniu przedmiotów, np. łusek, które by świadczyły, że w ich pobliżu może się znajdować mogiła - dodał Wojciech Łuczak.

Fundacja „Niezłomni” poszukiwała już wcześniej ofiar zbrodni komunistycznych w lesie w Zgórsku. W marcu 2016 roku udało się odnaleźć m.in. zamordowanego w 1948 roku Aleksandra Życińskiego pseudonim „Wilczur”.

W sumie do tej pory w Zgórsku odnaleziono miejsca pochówku 8 osób, z czego 7 udało się zidentyfikować. To oprócz kapitana Aleksandra Życińskiego także porucznik Karol Łoniewski ps. „Lew”, Józef Figarski ps. „Śmiały” i Czesław Spadło, ps. „Mały”. Odnaleziono również ciała Jana Wosińskiego, Piotra Pecela i Romana Mojewskiego ps. „Róg”.

Wszyscy zostali pochowani z honorami na różnych cmentarzach na terenie województwa świętokrzyskiego.

Reklama