Parlamentarzyści PiS: nowoczesne obwodnice to szansa na rozwój gospodarczy regionu

Data publikacji: 10.02.2020 16:07 / Data aktualizacji: 10.02.2020 17:37
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.02.2020. Kielce. Konferencja PiS. Na zdjęciu (od lewej): Jarosław Rusiecki - senator, Agata Wojtyszek -poseł, Krzysztof Lipiec - poseł, Marek Kwitek - poseł

10.02.2020. Kielce. Konferencja PiS. Na zdjęciu (od lewej): Jarosław Rusiecki - senator, Agata Wojtyszek -poseł, Krzysztof Lipiec - poseł, Marek Kwitek - poseł
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Program budowy 100 obwodnic realizowany przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego, to ważny krok w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach, który przyczyni się również do skuteczniejszego wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju całego kraju - podkreślają świętokrzyscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

Jak stwierdził podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur PiS - koszt projektu, który będzie realizowany przeze najbliższe 10 lat to 28 mld złotych.

- W województwie świętokrzyskim z tego programu przewidziano cztery inwestycje. Obecnie najbardziej zaawansowana w przygotowaniach jest realizacja zadania polegającego na wybudowaniu obwodnicy Wąchocka. W następnej kolejności to obwodnice: Starachowic, Osieka i Chmielnika - dodał.

Krzysztof Lipiec zaznaczył, że politycy Prawa i Sprawiedliwości już przed wieloma laty podejmowali starania o budowę m.in. obwodnic Wąchocka i Starachowic, jednak w czasach rządów PO-PSL te dwie inwestycje zostały wykreślone z rządowej listy budowy dróg krajowych, nie zabezpieczono wówczas także ich finansowania.

Zdaniem parlamentarzysty - projekt 100 obwodnic, to rozwiązanie wpisujące się w strategię zrównoważonego rozwoju realizowanego przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego.

- Dobra sieć transportowa jest rzeczą niezmiennie ważną. To krwiobieg naszej gospodarki, na to musimy zwrócić szczególną uwagę, dlatego te działania, które podejmujemy także jako parlamentarzyści mają na celu zniwelowanie wykluczenia komunikacyjnego w regionie świętokrzyskim. Nowoczesne i bezpieczne obwodnice, to szansa na rozwój gospodarczy całego regionu - dodał Krzysztof Lipiec.

Zdaniem posła Marka Kwitka, ogłoszony projekt budowy 100 obwodnic jest jednym z elementów realizacji programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Jak stwierdził poseł - ta inwestycja jest kierowana na bezpieczeństwo i rozwój komunikacji, ale także przyczyni się do rozwoju turystyki w regionie.

Marek Kwitek wyjaśnił, że w przedstawionym przez Ministerstwo Infrastruktury programie nie uwzględniono obwodnicy Opatowa, ponieważ ta inwestycja została wpisana już wcześniej do programu budowy dróg krajowych i autostrad jako osobna inwestycja.

- Obecnie po konsultacjach społecznych został już zaakceptowany przebieg tej obwodnicy. Inwestycja uzyskała także niezbędną decyzję środowiskową - dodał.

Jak podkreśliła poseł Agata Wojtyszek - bezpieczeństwo na drogach jest priorytetem rządów Prawa i Sprawiedliwości, świadczy o tym także program związany z budową stu obwodnic.

- Inwestycje, które zostały wpisane do realizacji w województwie świętokrzyskim były długo oczekiwane przez mieszkańców. W przypadku obwodnicy Wąchocka zostało zabezpieczone 640 mln złotych. Natomiast zgodnie z zapowiedziami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, przetargi na kolejne obwodnice zostaną ogłoszone w 2023 roku - zaznaczyła posłanka.

Zdaniem senatora Jarosława Rusieckiego - ogłoszony niedawno program budowy 100 obwodnic daje możliwości rozwoju gospodarczego nie tylko poszczególnych miejscowości regionu świętokrzyskiego, jest także szansą dla lokalnych przedsiębiorców, którzy mogą przystępować do realizacji nowych inwestycji drogowych.

- To bardzo ważna sprawa, dzięki której możliwy jest rozwój i wzrost produktu krajowego brutto, wzrasta także zasobność firm i mieszkańców naszego kraju - zaznaczył senator.

Jarosław Rusiecki podkreślił, że niezależnie od programu "Stu obwodnic", dzięki działaniu rządu Prawa i Sprawiedliwości realizowana jest obok obwodnicy Opatowa także obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego. Jak zaznaczył - za czasów rządów PO-PSL te obwodnice nie miały zapewnionego finansowania.

- W przypadku obwodnicy Ostrowca jesteśmy w fazie finału rozstrzygnięcia postępowania przetargowego, co ma nastąpić do końca lutego. Ponadto cały czas jako świętokrzyscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości zabiegamy o dokapitalizowanie tej inwestycji, aby mogła zostać zrealizowana - zaznaczył Jarosław Rusiecki.

Rządowy program budowy stu obwodnic krytykują jednak kieleccy radni Platformy Obywatelskiej. Ich zdaniem - plany Ministerstwa Infrastruktury marginalizują województwo świętokrzyskie. Radni wytykają m.in. brak uwzględnienia w rządowych projektach budowy wschodniej obwodnicy Kielc.

Zdaniem posła Krzysztofa Lipca, ta inwestycja zostanie zrealizowana. Jak zaznaczył parlamentarzysta - to bardzo ważne zadanie, które zostało objęte szczególną ochroną także przez premiera Mateusza Morawieckiego, a obecnie trwają przygotowania koncepcji połączenia wschodniej obwodnicy Kielc z powstającą obwodnicą Morawicy.

Reklama