Etnografia na plakatach w Dworku Laszczyków

Data publikacji: 11.02.2020 14:20
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
11.02.2020 Kielce. Dworek Laszczyków. Wystawa plakatów zapowiadających wydarzenia w muzeach etnograficznych

11.02.2020 Kielce. Dworek Laszczyków. Wystawa plakatów zapowiadających wydarzenia w muzeach etnograficznych
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

50 plakatów z 25 polskich skansenów można zobaczyć na nowej wystawie w Dworku Laszczyków w Kielcach. Ekspozycja wędruje po kraju. Jej twórcą jest Edwin Wilbik z Muzeum Rolnictwa imienia Księdza Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Jak wyjaśnia Krzysztof Karbownik, koordynator wystawy, według pierwotnego założenia, na ekspozycji miały się znaleźć najstarsze afisze z danej instytucji. Część muzeów spełniła ten wymóg, dlatego można zobaczyć unikaty.

- Jeśli chodzi o takie perełki, to jest ich kilka. Są to plakat z lat 70. i 80., a nawet znalazłem jeden plakat z lat 30. A że są to wartościowe plakaty świadczy chociażby to, że autorem jednego z nich jest Zbigniew Kaja, bardzo znany ilustrator, plakacista, grafik. Również jego syn, Ryszard Kaja tworzył bardzo znane nie tylko w Polsce plakaty i scenografie teatralne - wyjaśnia.

Swoją pracę pokazał też Park Etnograficzny w Tokarni. Powstała w 1992 roku, ale bazuje na starszym elemencie.

- Nasz reprezentant na wystawie jest plakatem wykonanym ręcznie, choć mówiąc dokładniej była to pewnego rodzaju formatka. Został wykonany w latach 80. przez kieleckiego grafika Waldemara Oleszczaka. Był wykorzystywany przez pewien czas, zmieniały się tylko informacje w górnej części plakatu, dotyczące kolejnych wydarzeń, ale dół pozostawał taki sam. Jest ludowy, nawiązuje do tradycji, do tego, czym się zajmujemy na co dzień - wyjaśnia.

Pomysły na plakat były różne, ale jak zauważa Krzysztof Karbownik, można znaleźć łączące je elementy.

- Starsze plakaty przedstawiają jakiś charakterystyczny sprzęt, czy element dziedzictwa danego regionu. Na przykład na plakatach Muzeum Wsi Radomskiej charakterystyczna jest wycinanka, a na plakatach Muzeum Wsi Słowiańskiej w Klukach jest to element kowalstwa artystycznego. Jeśli chodzi o nowsze plakaty, to tym detalem, który je wszystkie łączy jest przedstawienie zabudowy, czyli elementów architektury drewnianej - wskazuje.

Wystawa nie tylko pokazuje afisze, ale jest też okazją do poznania krajowych skansenów.

- Większość ludzi jeżdżąc w różne tereny Polski, nawet nie zdaje sobie sprawy, że w miejscu, które odwiedzają lub gdzieś w niedalekiej okolicy są muzea typu skansenowego. My na ekspozycji umieściliśmy kilka mapek, na których są przedstawione lokalizacje muzeów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Muzeów na Wolnym Powietrzu wraz z krótkim opisem tych instytucji - zaznacza Krzysztof Karbownik.

Wystawa będzie prezentowana do 29 marca.

Tagi do tego wpisu
Reklama