Ludzkie podejście do chorych jest najważniejsze w leczeniu

Data publikacji: 11.02.2020 14:56
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.02l.2020. Sandomierz. Obchody Światowego Dnia Chorego

11.02l.2020. Sandomierz. Obchody Światowego Dnia Chorego
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu odbyły się obchody Światowego Dnia Chorego. Biskup Krzysztof Nitkiewicz w homilii wygłoszonej podczas mszy w kościele św. Michała powiedział, że dzięki rozwojowi medycyny oraz wysokim kwalifikacjom pracowników służby zdrowia, walka z chorobami jest coraz bardziej skuteczna, a pacjenci mają zapewnioną fachową opiekę.

- W chorobie jednak tak samo ważne jak leczenie, jest też obecność drugiego człowieka przy chorym, rozmowa i zainteresowanie, bo to łagodzi cierpienie, niesie radość i spokój. Chorzy są nam dani jako dar od Boga - podkreślał hierarcha.

- My jesteśmy dla nich lekarstwem, a oni dla nas. Każdy z nas nie tyle powinien widzieć w chorych siebie w jakiejś przyszłej perspektywie, ale wyrażać z nimi solidarność i braterstwo. Razem z tymi braćmi i siostrami tworzymy jeden Kościół, wspólnotę. Trzeba się wspierać i przychodzić im z pomocą w sprawach doczesnych i duchowych - stwierdził biskup ordynariusz.

Na słowa biskupa Krzysztofa Nitkiewicza dotyczące ludzkiego podejścia do pacjenta zwrócił uwagę Marek Kos, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Sandomierzu, który powiedział, że ten aspekt jest najistotniejszy w całym procesie leczenia.

- Nie tylko zabiegi i lekarstwa, ważny jest sam kontakt, rozmowa lekarza i pielęgniarki z pacjentem. Trzeba dostrzegać w nim przede wszystkim człowieka, a nie wyłącznie chorego - podkreślił dyrektor Kos.

Ksiądz Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej poinformował, że jego instytucja poprzez swoje placówki, codziennie świadczy różnego rodzaju usługi medyczne na rzecz chorych. Robi to na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Świadczona jest podstawowa opieka medyczna, działają centra pielęgniarstwa środowiskowo-rodzinnego. Pielęgniarki odwiedzają chorych w domach, opiekują się nimi, mogą przywieźć lekarza, pobrać materiał do badania, podają leki, szkolą też członków rodziny jak wykonać podstawowe czynności przy chorym - mówi.

Ponadto sandomierska Caritas na zlecenie miasta dba o osoby starsze, samotne i chore, dowożąc im obiady, pielęgniarki robią zakupy i pomagają w podstawowych czynnościach domowych. Caritas prowadzi także gabinety rehabilitacyjne. W sumie z różnego rodzaju wsparcia medycznego korzysta około 40 tys. osób z diecezji sandomierskiej.

W mszy z okazji dnia chorego uczestniczyli chorzy wraz ze swoimi rodzinami i opiekunami, byli też wolontariusze i przedstawiciele służby zdrowia. Pani Czesława powiedziała, że przyszła pomodlić się za siebie i za zdrowie swoje, rodziny, sąsiadów i znajomych, za wszystkich, którzy potrzebują wsparcia od Boga. Pani Aniela od kilkunastu lat leczy się onkologiczne i powiedziała, że wspólne świętowanie bardzo ją wzmocniło i dodało pozytywnej energii.

Na zakończenie Światowych Obchodów Dnia Chorego w Katolickim Domu Kultury odbył się koncert Haliny Frąckowiak.

Reklama