Aktywność fizyczna, a występowanie nowotworów

Data publikacji: 12.02.2020 12:52
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
12.02.2020. Kielce. Na zdjęciu: dr n. med. Anna Opuchlik - specjalista rehabilitacji ruchowej

12.02.2020. Kielce. Na zdjęciu: dr n. med. Anna Opuchlik - specjalista rehabilitacji ruchowej
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Aktywność fizyczna jest czynnikiem wywierającym bezpośredni wpływ na sprawność i wydolność fizyczną, a więc także na zdrowie.

Jej brak i siedzący tryb życia zmniejszają niezależność, ale i przyczyniają się do wystąpienia wielu chorób przewlekłych, określanych jako cywilizacyjne - mówiła w „Czasie dla zdrowia” dr n.med. Anna Opuchlik, specjalista rehabilitacji ruchowej, kierownik Zakładu Rehabilitacji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Do chorób cywilizacyjnych zaliczamy otyłość, miażdżycę, niewydolność układu krążenia i nadciśnienie, a także cukrzycę, udar mózgu, osteoporozę i dyskopatię oraz niektóre nowotwory, takie jak rak jelita grubego, rak piersi, prostaty, trzonu macicy i płuca.

Jak dodała dr Anna Opuchlik, nawet 80-90 proc. zachorowań na nowotwory złośliwe przypisuje się czynnikom środowiskowym, w tym złym nawykom i niezdrowemu stylowi życia.

Jednocześnie nasza rozmówczyni podkreśliła, że im więcej ruchu, tym będziemy zdrowi. Nawet osoby, które zachorowały na nowotwór powinny się jak najwięcej ruszać. U takich pacjentów ćwiczenia fizyczne wykonywane są w celu przywrócenia utraconej sprawności, ale innym ważnym celem jest eliminacja skutków ubocznych terapii, dodała dr Anna Opuchlik.

Posłuchaj audycji

Część pierwsza:

Część druga:

Reklama