Świat pracy rzemieślników na nowej wystawie w Instytucie Dizajnu

Data publikacji: 12.02.2020 17:33
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
12.02.2020. Kielce. Instytut Dizajnu. Konferencja prasowa. Na zdjęciu (od lewej): Ewa Chabielska - dyrektor Wzgórza Zamkowego, Wiktoria Podolec - stowarzyszenie NÓW Nowe Rzemiosło, Joanna Kurkiewicz - Instytut Dizajnu

12.02.2020. Kielce. Instytut Dizajnu. Konferencja prasowa. Na zdjęciu (od lewej): Ewa Chabielska - dyrektor Wzgórza Zamkowego, Wiktoria Podolec - stowarzyszenie NÓW Nowe Rzemiosło, Joanna Kurkiewicz - Instytut Dizajnu
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Świat pracy rzemieślników zostanie pokazany na najnowszej wystawie w Instytucie Dizajnu w Kielcach. W piątek, 14 lutego, w Galerii Głównej zostanie otwarta ekspozycja zatytułowana „Robić/Rzeczy”. Będą jej towarzyszyły zdjęcia, które łączy wspólny temat „Oblicza Nowego Rzemiosła”.

Jak wyjaśnia Joanna Kurkiewicz z Instytutu Dizajnu, ekspozycję tworzą zaaranżowane warsztaty: tkacki, ceramiczny, kaletniczy, introligatorski, jak również stanowiska prezentujące świat drewna oraz stali.

- Na wystawie chcemy pokazać warsztaty rzemieślnicze, jak one funkcjonują oraz przypomnieć, że mamy przedstawicieli młodych marek, którzy swoją pracę oparli na tych dawnych technikach -  tłumaczy.

Publiczność będzie mogła zobaczyć prace członków Stowarzyszenia "Nów. Nowe Rzemiosło". Reprezentująca je Wiktoria Podolec wyjaśnia, że rzemieślnicy to często młodzi ludzie z pasją.

- Ludzie, którzy szukają czegoś innego, którzy odwracają się od konsumpcjonizmu, szybkiego kupowania produktów, w stronę wolnej, systematycznej, sumiennej pracy, której efekty są trwałe. Mówiąc: młodzi ludzie, mam na myśli młodych duchem, którzy są świadomi współczesnych zagrożeń, związanych ze zmianami klimatycznymi, ze śmieciami, zanieczyszczeniami. Są świadomi tego, co kupują i tego, co chcą po sobie zostawić - wyjaśnia.

Wystawa nie kończy się na oglądaniu. Jak wyjaśnia Wiktoria Podolec, osoby odwiedzające galerię będą mogły się przekonać, ile trudu wymaga praca rzemieślnika.

- Dlatego zostały przygotowane swoiste przyrządy gimnastyczne, na których zwiedzający będą mogli wypróbować, w jaki sposób rzemieślnik pracuje swoim ciałem, żeby wytworzyć dany produkt, na przykład jak wygląda praca przy krośnie. W ten sposób podkreślamy, że jest to ciężka praca fizyczna - zaznacza.

Wystawie „Robić/Rzeczy” będzie towarzyszyła ekspozycja zdjęć pod tytułem „Oblicza Nowego Rzemiosła”. Jak mówi Joanna Kurkiewicz, to zbiór 24 fotografii wykonanych w pracowniach twórców.

- Jest to projekt fotograficzny, zrealizowany przez grupę entuzjastów rzemiosła „Projekt Pracownie”. To oni sfotografowali rzemieślników we wnętrzach, w których na co dzień pracują i na tych zdjęciach można rzeczywiście dostrzec tę radość tworzenia rzemieślniczych produktów - podkreśla.

Wernisaż odbędzie się w piątek, 14 lutego, o godzinie 18.00, w Instytucie Dizajnu. Ekspozycja będzie czynna do 17 maja.

Reklama