Jak skutecznie zdobywać unijne pieniądze w biznesie? O tym rozmawiali w Kielcach

Data publikacji: 12.02.2020 17:54
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wikipedia

Jak pozyskać i wykorzystywać fundusze europejskie z Programu Polska Wschodnia i tzw. Funduszu Norweskiego? Tego mogli dowiedzieć się w Kielcach świętokrzyscy przedsiębiorcy.

Mikołaj Różycki, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości informuje, że sięganie po fundusze publiczne jest w Polsce popularne, ale wciąż jesteśmy dalej, niż inne państwa Unii. Jednym z powodów jest niechęć właścicieli firm do podejmowania ryzyka i startowania w konkursach na dotacje.

Wśród przedsiębiorców zainteresowanych funduszami jest Justyna Kozubska, która zajmuje się importem chemii z Chin. Jak mówi, innowacyjne technologie są przyszłością każdej gałęzi przemysłu, ale na to potrzebne są pieniądze. Liczy, że wiedza uzyskana podczas spotkania pomoże jej w skutecznym pozyskaniu pieniędzy unijnych na rozwój działalności.

Zadaniem Norweskiego Mechanizmu Finansowego jest rozwój innowacji i polepszenie relacji pomiędzy Polską, a Norwegią. Fundusz jest aktywny do końca roku i opiewa na prawie 400 mln zł. Pieniądze mogą uzyskać małe i średnie przedsiębiorstwa w kategoriach: technologii przyjaznych środowisku, innowacji w obszarze wód i technologii poprawiających jakość życia. Przewidziane są też małe granty dla firm prowadzonych przez kobiety.

W ostatnich sześciu latach z funduszy europejskich na rozwój województwa świętokrzyskiego przeznaczonych zostało prawie 700 mln zł.

Kolejne spotkanie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z kieleckimi przedsiębiorcami odbędzie się 25 lutego w Best Western Grand Hotel.

Reklama