Nowe kluby dla seniorów w gminie Ożarów

Data publikacji: 13.02.2020 10:50
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Klub Senior Plus w Ożarowie

Klub Senior Plus w Ożarowie
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Klub Senior Plus w Ożarowie, po prawie półtora roku funkcjonowania, rozszerzy swoją działalność. Dotychczas korzystali z niego głównie mieszkańcy miasta. Teraz czas przyszedł na utworzenie małych filii na kilku wsiach.

Jak się okazuje, każdego roku w gminie przybywa ok. 100 osób starszych, które po przejściu na emeryturę nie umieją zagospodarować sobie czasu wolnego. W tym celu jesienią 2018 roku uruchomiono w Ożarowie dom dzienny dla 20 osób, które mają zagwarantowane wyżywienie oraz opiekę. Jest także klub seniora, wokół którego zgromadzonych jest około 100 osób. Kierownik Elżbieta Gronek mówi, że seniorzy przychodzą codziennie i uczestniczą w przeróżnych zajęciach tanecznych, muzycznych manualnych, warsztatach pracy twórczej. Są też wycieczki - wymienia Elżbieta Gronek.

Seniorzy z Ożarowa przychodzą nawet na piechotę, aby pobyć w towarzystwie swoich rówieśników i nie siedzieć w domu. Są zachwyceni tym, że mogą się czymś zająć. Podkreślają, że poznali wiele osób.

- Człowiek odzyskał chęć do życia po skończeniu pracy - mówi Zofia Rędzia.

Uważa, że każdy senior powinien mieć możliwość korzystania z takich zajęć.

Z podobnych atrakcji jak w Ożarowie będą mogli już niedługo korzystać seniorzy z trzech wsi na terenie gminy. Zastępca burmistrza Paweł Rędziak informuje, że wraz z Fundacją ReStart pozyskali pieniądze na utworzenie trzech filii ożarowskiej placówki. Pojawią się w: Jakubowicach, Lasocinie i Pisarach.

W Jakubowicach w budynku remizy pojawią się sprzęty do rehabilitacji, np. łóżka i fotele. Planowane są także zajęcia kulinarne i manualne. W Pisarach adaptowany będzie budynek po starym magazynie obok szkoły.

- Chcemy zrobić miejsce do ćwiczeń, klub dyskusyjny, miejsce do wymiany doświadczeń - wyjaśnia Paweł Rędziak.

W Lasocinie zorganizowana zostaną zajęcia z gimnastyki i zajęcia ogólne. Każdy z punktów ma przyjąć ok. 15 seniorów i działać codziennie przez przynajmniej cztery godziny.

Dofinansowanie w całości pochodzi z urzędu marszałkowskiego. 1,5 mln zł posłuży na wyremontowanie siedzib, zakupienie sprzętu i zatrudnienie opiekunów. Program będzie funkcjonować dwa lata.

Reklama