Politechnika uruchamia nowe kierunki

Data publikacji: 13.02.2020 15:00
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Politechnika Świętokrzyska

Politechnika Świętokrzyska
Kielce / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Przynajmniej trzy nowe kierunki studiów chce uruchomić od nowego roku akademickiego Politechnika Świętokrzyska.

Profesor Artur Maciąg, prorektor do spraw studenckich i dydaktyki kieleckiej uczelni tłumaczy, że znacząco poszerzą one ofertę kształcenia.

- Pierwszą nowością jest teleinformatyka. Kierunek bazuje na prowadzonej przez nas Akademii CISCO oraz prowadzonej od lat specjalności przy informatyce. Planujemy też dwa nowe kierunki na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn. Będą to informatyka przemysłowa oraz inżynieria środków transportu - tłumaczy prorektor.

Jak dodaje profesor Artur Maciąg, inżynieria środków transportu będzie koncentrowała się na samochodach oraz innych pojazdach wykorzystywanych do przewożenia towarów i ludzi. Z kolei informatyka przemysłowa skupi się na wykorzystywaniu IT w produkcji. Jako przykład podaje maszyny sterowane komputerowo. Prorektor podkreśla też, że każdy z nowych kierunków powstanie w wyniku konsultacji z przedsiębiorcami. To dzięki tym rozmowom Politechnika Świętokrzyska wie, na jakich fachowców jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy.

- Jak się składa wniosek, uruchamia się nowy kierunek. Te konsultacje z przemysłem są wręcz wymagane. Wybierając tematykę nowych kierunków kierowaliśmy się też tym, co młodzi ludzie chcą studiować. Co roku podczas rekrutacji obserwujemy, które dziedziny wiedzy są najpopularniejsze wśród kandydatów - tłumaczy profesor Artur Maciąg.

Kielecka uczelnia rozważa również jeszcze przynajmniej jeden nowy kierunek, ale na razie nie ma ostatecznej decyzji w tej sprawie. Nie wiadomo też ciągle ile dokładnie będzie nowych miejsc na nowych kierunkach, które zaczną działać od października. Liczbę miejsc uczelnia ustali przed rozpoczęciem naboru.

Reklama