Relikwie świętej w szpitalnej kaplicy

Data publikacji: 13.02.2020 17:35
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.02.2020 Kielce. Relikwie świętej siostry Faustyny Kowalskiej zostały przekazane do ŚCO. Biskup Jan Kowalski

13.02.2020 Kielce. Relikwie świętej siostry Faustyny Kowalskiej zostały przekazane do ŚCO. Biskup Jan Kowalski
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Relikwie św. siostry Faustyny Kowalskiej, mistyczki i stygmatyczki trafiły do kaplicy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Zostały one ofiarowane jako dar za uratowanie życia siostry Rafaeli ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewnik.

W ramach wdzięczności siostry postanowiły przekazać relikwie oraz specjalnie zaprojektowany relikwiarz w formie klęcznika, wygodnego dla pacjentów. Nawiązuje on także do życia świętej - mówi rzecznik zgromadzenia, s. Elżbieta Siepak.

- W tym klęczniku są charakterystyczne dla obrazu promienie Jezusa Miłosiernego, jest pięknie rzeźbiony „Dzienniczek” s. Faustyny. Na jednej jego stronie są wybrane takie cytaty, które podnoszą na duchu chorych ludzi. Oni tego najbardziej potrzebują - słów Jezusa, które ich umocnią. Z kolei na drugiej stronie jest tekst Koronki do Miłosierdzia Bożego - opisuje s. Elżbieta.

Mszy świętej towarzyszącej wprowadzeniu relikwii przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. W rozmowie z Radiem Kielce podkreślił, że dla chrześcijanina najważniejsza w kaplicy jest obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Jednak wstawiennictwo świętych także może być dużym wsparciem dla pacjentów. Biskup przypomniał, że święta siostra Faustyna jest przykładem osoby, która w każdej sytuacji ufała Bogu.

- Kiedy pochylamy się nad jej „Dzienniczkiem” to widzimy, że nie zapominała o osobach chorych, cierpiących i odnajdywała w cierpieniu, którego sama doświadczała, głęboki sens, łącząc wszystko z cierpieniami Jezusa - dodał biskup.

- Choć obecnie leczenie onkologiczne pozwala wyleczyć pacjenta lub znacznie wydłużyć jego życie, to człowiek chory zawsze doświadcza niepokoju i lęku - mówił dyrektor ŚCO prof. Stanisław Góźdź.

- Pomocą jest łaska wiary. Dlatego szczególnym miejscem w każdym szpitalu jest „gabinet Szefa”, czyli kaplica. To miejsce, w którym człowiek może Komuś zawierzyć do końca swoje lęki, obawy i odnaleźć spokój - mówi profesor.

W kaplicy ŚCO znajdują się także relikwie św. Jana Pawła II i św. o. Pio.

Święta s. Faustyna żyła w latach 1905-1938. Należała do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Objawienia i stany mistyczne, których doznawała, spisywała w Dzienniczku. Większość z nich dotyczyła Bożego Miłosierdzia. Pochodzi z nich m.in. wizerunek Jezu ufam Tobie oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Tagi do tego wpisu
Reklama