W Sandomierzu uczcili żołnierzy Armii Krajowej

Data publikacji: 14.02.2020 14:31
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.02.2020. Sandomierz. Rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową

14.02.2020. Sandomierz. Rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową sandomierzanie uczcili żołnierzy polskiego podziemia.

Na cmentarzu katedralnym, przy Mogile Pielaszowiaków, modlitwę za poległych poprowadził ks. Jerzy Dąbek, wikariusz generalny diecezji sandomierskiej. Uczestniczący w uroczystościach Janusz Jakubowski, prezes sandomierskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej podkreślał, że najważniejsze jest przekazywanie tradycji patriotycznych młodemu pokoleniu.

- Duch patriotyzmu w Polsce musi istnieć. Ja nie wyobrażam sobie, aby było inaczej, żeby naród pozbawiony był najwyższych wartości i nie pamiętał kto za naszą wolną Polskę przelewał krew - mówił Janusz Jakubowski.

Burmistrz Marcin Marzec zwraca uwagę, że przekształcenie Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową było nie tylko zmianą nazwy. W istocie to otwarcie nowej karty walczącego podziemia. Opierając się na setkach tysięcy żołnierzy-ochotników, przygotowano plany odtworzenia sił zbrojnych, które miały prowadzić walkę jak regularne wojsko.

- Wielu młodych poniosło bohaterską śmierć w imię zasad, które przyświecały tej formacji. Odpowiedzialność za losy ojczyzny, heroiczna odwaga i walka do ostatniej kropli krwi była dewizą żołnierzy AK - podkreślał burmistrz.

Uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu zapewniały, że dla nich historia Armii Krajowej jest niezwykle istotna.

- Żołnierze AK są warci naszej pamięci, ponieważ poświęcili się dla kraju i dla nas. Dzięki nim żyje nam się teraz lepiej - mówiły.

Podobne wiadomości
Reklama