Będą dwa festiwale za ministerialne pieniądze

Data publikacji: 14.02.2020 15:08
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Kielce. Teatr Lalki i Aktora Kubuś

Kielce. Teatr Lalki i Aktora Kubuś
Kielce / Fot. Radio Kielce

Ponad 140 tys. zł od ministra kultury i dziedzictwa narodowego trafi do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Pieniądze są przeznaczone na wsparcie wakacyjnego Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! oraz projektu „Bohaterowie”.

Festiwal Hurra! ART! odbywa się w trzy wakacyjne weekendy sierpnia, a w jego programie są spektakle, koncerty, warsztaty, pokazy filmów. Wiele z tych atrakcji jest bezpłatnych, zaś sam przegląd, na którym prezentowane są najciekawsze przedsięwzięcia artystyczne z kraju, trwale wpisał się w wakacyjny kalendarz Kielc.

Dzięki finansowanemu wsparciu, „Kubuś” wspólnie z Ośrodkiem dla Cudzoziemców w Łukowie, będzie mógł również po raz trzeci zrealizować projekt pod tytułem „Bohaterowie”. W skład tego przedsięwzięcia, które odbywa się w Kielcach i w Łukowie, wchodzą między innymi warsztaty, wystawy oraz plenerowe pokazy teatralne w wykonaniu dzieci i młodzieży. Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” cieszy się z tego dofinansowania. Podkreślił, że bez tych funduszy organizacja wspomnianych imprez byłaby niemożliwa.

- Te pieniądze to wiatr w żagle dla wielu instytucji. Cieszę się, że nie tylko my otrzymaliśmy ministerialne wsparcie. Dzięki nim program, jaki przygotowują instytucje, jest o wiele ciekawszy, pozwala myśleć ponadregionalnie, a korzystają na tym przede wszystkim widzowie - wyjaśniał.

Dzięki skutecznemu pozyskiwaniu dodatkowych pieniędzy, teatr „Kubuś” w minionym sezonie zrealizował Festiwal Hurra! ART!, konkurs dla projektantów i scenografów Animatus oraz projekty „Święto” i „Wczytuję sztukę”. Łączna kwota zewnętrznego wsparcia wyniosła 419 tys. zł.
Teatr zamierza wszystkie te inicjatywy kontynuować. Pozostałe wnioski o dotacje czekają na rozstrzygnięcie.

Reklama