Kielce muszą stworzyć ponad 80 punktów ładowania pojazdów elektrycznych

Data publikacji: 15.02.2020 07:59
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Z 15 do 100 wzrośnie do końca tego roku liczba punktów do ładowania samochodów elektrycznych w Kielcach. Jak informuje Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc, narzuca to ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Zgodnie z nią, miasta powyżej 150 tys. mieszkańców muszą zapewnić 100 takich punktów. Ze względów technicznych muszą one być zlokalizowane blisko stacji transformatorowych.

- Jesteśmy na etapie planowania lokalizacji tych punktów. Obecnie nie widzimy żadnego zagrożenia, które spowodowałoby, że tej liczby nie uda się uzyskać do końca roku - mówi.

Zdaniem Tomasza Porębskiego, dane urzędu miasta pokazują, że na razie zapotrzebowanie na taką infrastrukturę nie jest duże.

- Na pewno jest to przyszłość. Być może na chwilę obecną tych pojazdów w Kielcach nie ma zbyt dużo, bo mamy ich kilkadziesiąt. Musimy jednak uwzględniać też auta, które będą się pojawiać w Kielcach chociażby z innych miast regionu świętokrzyskiego - zaznacza.

W Kielcach zarejestrowanych jest 57 samochodów elektrycznych, a także 61 motorowerów. Obecnie można je ładować między innymi w dwóch kieleckich galeriach handlowych, na parkingu Kieleckiego Parku Technologicznego oraz Parkingu Centrum przy placu Konstytucji 3 Maja.

Reklama