1 i 2 listopada będą msze na cmentarzach?

Data publikacji: 23.10.2020 15:28 / Data aktualizacji: 24.10.2020 10:22
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W związku ze wzrostem zakażeń Sars-CoV-2 i apelami władz państwowych księża z całej diecezji kieleckiej otrzymali komunikat w sprawie organizacji uroczystości Wszystkich Świętych i Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych.

W diecezji kieleckiej nie będzie w tym roku mszy świętych na cmentarzach w dniach 1 i 2 listopada. Jak informuje ks. Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji kieleckiej, dopuszczalne jest jedynie odprawienie na cmentarzu krótkiej modlitwy za zmarłych, jednak z zachowaniem wszystkich obowiązujących rygorów sanitarnych.

- My nie możemy gromadzić ludzi na cmentarzu, a taka msza święta zawsze gromadzi duże grono, na dłuższy czas. Poza tym, tworzy się wtedy tłok przy wyjściu i wejściu do nekropolii. W związku z tym została podjęta taka decyzja, trudna dla wielu, bo byliśmy przyzwyczajeni do takiej formy modlitwy w tych dniach. Jednak musimy dostosować się do obecnej sytuacji - apeluje kapłan.

Ks. Mirosław Cisowski podkreśla, że koronawirus jest realnym zagrożeniem i trzeba zachować ostrożność, nie narażając siebie i innych na zakażenie. Przypomina, że dziś biskup kielecki Jan Piotrowski wydał dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej, która obowiązuje do odwołania.

- Jest to dyspensa dla osób starszych, chorych, tych którzy się nimi opiekują oraz wszystkich, którzy obawiają się zarażenia. Można więc przeżywać modlitwę za zmarłych także w domu, modląc się na różańcu lub uczestnicząc we mszy świętej za pośrednictwem mediów i ewentualnie odwiedzając cmentarz indywidualnie, niekoniecznie w uroczystość Wszystkich Świętych -dodaje ksiądz Cisowski.

Jednocześnie księża z diecezji kieleckiej otrzymali wskazanie, aby 1 i 2 listopada zachować niedzielny i świąteczny porządek mszy świętych w kościołach i kaplicach. To oznacza, że nabożeństw będzie znacznie więcej, niż w dzień powszedni. Da to chętnym możliwość bezpiecznego udziału w modlitwie w świątyni.

Tymczasem biskup kielecki Jan Piotrowski wydał dyspensę od obowiązku udziału w niedzielnej mszy świętej. To reakcja na coraz większą liczbę zachorowań na COVID-19 w Polsce.

Reklama