10 lat po powodzi - zdjęcia, które zmuszają do refleksji

Data publikacji: 22.06.2020 21:30
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
22.06.2020 Sandomierz. Wystawa „Wisła w Sandomierzu - 10 lat po powodzi”. Od lewej: Dominik Płaza - dyrektor Muzeum Okręgowego, Krzysztof Sobiecki - dyrektor Zarządu Zlewni Wody Polskie w Sandomierzu

22.06.2020 Sandomierz. Wystawa „Wisła w Sandomierzu - 10 lat po powodzi”. Od lewej: Dominik Płaza - dyrektor Muzeum Okręgowego, Krzysztof Sobiecki - dyrektor Zarządu Zlewni Wody Polskie w Sandomierzu
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

„Wisła w Sandomierzu - 10 lat po powodzi” - to tytuł wystawy fotografii, która została otwarta na dolnym dziedzińcu Zamku Królewskiego. Na zdjęciach widać m.in. zalane domy jednorodzinne, samochody, sklepy i punkty usługowe oraz pływające łódki.

Drugą część wystawy stanowią plansze ze zdjęciami przedstawiającymi inwestycje przeciwpowodziowe realizowane w powiecie sandomierskim. Jest to m.in. remont i budowa przepompowni, modernizacja wału rzeki Koprzywianki - dopływu Wisły, budowa bramy portowej i przebudowa wału opaskowego w Sandomierzu.

Wystawę przygotowało Muzeum Okręgowe wspólnie z Wodami Polskimi. Krzysztof Sobiecki, dyrektor Zarządu Zlewni w Sandomierzu powiedział, że liczy na to, iż ta wystawa będzie próbą udowodnienia, że po katastrofalnych zdarzeniach wyciągane są właściwe wnioski.

- Doszło do inwestycji, które tę sytuację mają trwale odmienić - dodał.

Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu stwierdził, że ta wystawa zmusza do refleksji.

- Zdjęcia uświadamiają siłę żywiołu, która jest nieobliczalna. Część dotycząca inwestycji pokazuje, że wiele się zmieniło w zakresie infrastruktury przeciwpowodziowej - podkreśla.

Wśród pierwszych zwiedzających było małżeństwo z Białegostoku. Para widziała powódź w Sandomierzu 10 lat temu w telewizji. Zdjęcia, które zobaczyli z bliska zrobiły na turystach duże wrażenie, uświadomiły ogrom tragedii, do której wtedy doszło.

Wystawa będzie czynna do końca września.

Tagi do tego wpisu
Reklama