11-latek zwycięzcą konkursu „Klub Odkrywców Miejsc Pamięci”

Data publikacji: 07.10.2020 13:49
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.10.2020. Kielce. Rozstrzygnięcie konkursu historycznego

07.10.2020. Kielce. Rozstrzygnięcie konkursu historycznego "Klub Odkrywców". Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Brymerski, minister Jan Józef Kasprzyk - szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Ponad 360 miejsc, związanych z potyczkami i bitwami partyzantów odwiedził 11-letni Krzysztof Brymerski. Chłopiec wygrał konkurs „Klub Odkrywców Miejsc Pamięci”. Nagrody zostały rozdane dziś w siedzibie naszej rozgłośni.

Zwycięzca przyznaje, że konkurs był dla niego ciekawą przygodą. Najbardziej utkwił mu w pamięci Rogowy Słup.

- Mieliśmy tam ciekawą przygodę. Musieliśmy wysiąść z samochodu i iść 10 km na piechotę. Potem okazało się, że gdybyśmy skręcili wcześniej to bylibyśmy o wiele szybciej, a tak musieliśmy przedzierać się przez las - mówi.

Dla innej z uczestniczek - Anety Kołodziejskiej była to ciekawa forma spędzenia wakacji.

- Praktycznie przez cały ten czas śledziliśmy z rodziną miejsca związane z partyzantami. Nie znaleźliśmy i tak jednego miejsca, ale już po zakończeniu konkursu, je odwiedziliśmy - mówi.

Wszystkie punkty, które musieli odwiedzić uczestnicy, umieszczone zostały na portalu mapapamieci.net. Znajdują się na terenie przedwojennego województwa kieleckiego. Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, które było organizatorem konkursu, informuje że jednym z najtrudniej dostępnych miejsc była nieistniejąca dziś gajówka Rosochy niedaleko Samsonowa.

Wyróżnienia wręczył laureatom Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

- Trudno nie zgodzić się z tym, że poznawanie historii może być formą przygody. Jeżeli dzieje się to w okresie wakacyjnym i staje się pomysłem uczestników konkursu na spędzenie wakacji to tylko należy się cieszyć - zaznacza.

Senator Krzysztof Słoń z PiS zauważył, że jest to konkurs szczególny, który ma budzić świadomość Polaków.

- To jest świadectwo naszej wdzięczności dla tych, którym zawdzięczamy wolność naszego kraju. Pokolenie powojenne nie mogło w ten sposób funkcjonować, ponieważ było pod okupacją komunistyczną. Tego typu miejsca nie mogły być przypominane i odnawiane, a dziś to się dzieje - dodaje.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz przyznaje, że jest mile zaskoczony, iż w konkursie wzięło udział tak dużo młodych ludzi.

- Mamy piękną historię, która sama się broni i przedstawia wspaniałe karty naszych obywateli. Trzeba ją tylko w dobry sposób przedstawić młodemu pokoleniu, a jak widać na podstawie tego konkursu, znaleźli się ludzie, którzy mają sposób i chęć - dodaje.

Konkurs zakończył się 27 września, w rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Główną nagrodą jest wyjazd na Monte Casino. Pozostali laureaci otrzymają nagrody rzeczowe.

Reklama