12-letni konstruktor z Michałowa kieruje łazikiem

Data publikacji: 11.09.2020 15:04
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.09.2020 Kielce. European Rover Challenge. Łazik

11.09.2020 Kielce. European Rover Challenge. Łazik
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Kielcach trwają zawody łazików marsjańskich ERC. Na torze przy Politechnice Świętokrzyskiej przez trzy dni rywalizowało będzie blisko 30 zespołów z całego świata.

W sąsiadującej z marsjańskim torem strefie pokazów na odwiedzających również czeka wiele atrakcji. Na stoisku Politechniki Świętokrzyskiej można zobaczyć Alion Rovera, miniłazik skonstruowany i zaprogramowany przez 12-letniego Szymona Prokopa. Uczeń szkoły podstawowej w Michałowie jest najmłodszym konstruktorem w historii ERC.

- Mieliśmy możliwość od kulis zobaczyć jak powstają łaziki, które tu rywalizują i powstał pomysł, żeby stworzyć podobnego. Budowaliśmy go kilka miesięcy. Większość części kupiliśmy, ale na przykład obudowę musieliśmy sami zaprojektować. Oprogramowanie łazika jest w całości moje. Pisałem je w dwóch językach - mówi Szymon.

W budowie łazika pomagał mu tata Artur Prokop - absolwent Politechniki Świętokrzyskiej. Jak tłumaczy, Szymon ma pasję, a on jako rodzic ją wspiera.

- Jeździmy razem na różnego rodzaju targi związane z nowoczesnymi technologiami, od lat obserwujemy też zawody łazików marsjańskich - wyjaśnia Artur Prokop.

Ciekawe stoisko przygotowali przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej. Jak mówi Mateusz Salach, odwiedzający mogą na przykład pograć w gry w wersji virtual reality, ale atrakcji jest więcej.

- Drukarki 3D, gdzie drukujemy różne breloczki, które rozdajemy odwiedzającym. Tłumaczymy też jak działa druk 3D, z jakich materiałów można drukować. Na stoisku mamy też sekcję elektroniczną, gdzie są roboty, w tym nasze konstrukcje. Jest na przykład zrobiony przez nas czołg, który wygrał zawody w Łodzi - informuje Mateusz Salach.

W Auli Głównej Politechniki Świętokrzyskiej trwa międzynarodowa konferencja dla firm i instytucji z branży kosmicznej. Biorą w niej udział goście między innymi z NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Rozstrzygnięcie zawodów ERC rozpocznie się w niedziele o godzinie 16.00.

Podobne wiadomości
Reklama