15 sierpnia to dzień chwały polskiego oręża

Data publikacji: 15.08.2020 13:19
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.08.2020. Kielce. Uroczystości upamiętniające 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego

15.08.2020. Kielce. Uroczystości upamiętniające 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W Kielcach odbyły się kolejne uroczystości upamiętniające 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego. Przed południem w kościele garnizonowym zorganizowano uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny.

Następnie uczestnicy nabożeństwa przeszli na Plac Wolności, gdzie przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty i zapalono znicze.

- 15 sierpnia oprócz święta Wniebowzięcia NMP jest także świętem Wojska Polskiego. Polska nadzieja, która nie pozwala narodowi upaść i pójść na zatracenie wspierała się przez wieki na Matce Bożej stwierdził w homilii proboszcz parafii garnizonowej w Kielcach ksiądz podpułkownik Grzegorz Kamiński.

- O wielkim Cudzie nad Wisłą przez lata trwała zmowa milczenia. Dlatego opatrzność boża nakłada na nas niejako obowiązek podtrzymywania pamięci o tym wydarzeniu w dziejach naszego narodu i całej Europy jakie sto lat temu miało miejsce po wschodniej stronie Warszawy - dodaje.

W uroczystościach wzięli udział także parlamentarzyści. Jak stwierdził poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, 15 sierpnia to dzień chwały polskiego oręża.

- Dzięki Wojsku Polskiemu odepchnięta, wręcz zmiażdżona została armia bolszewicka, która parła na zachód. To wielkie wydarzenie, rozegrała się wówczas jedna z najważniejszych bitew w dziejach światowych wojen. Dziś po 100. latach kiedy możemy świętować to wydarzenie w wolnej Polsce, tym ważniejsze jest, aby wspominać bohaterów 1920 roku - dodaje.

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia, w setną rocznicę „wiktorii warszawskiej” warto zadać sobie pytanie przed czym Polska i Polacy mogą i powinni obronić swoją ojczyznę Europę oraz świat.

- Trzysta lat temu w wiktorii wiedeńskiej obroniliśmy chrześcijańską Europę przed zalewem islamu, natomiast sto lat temu Polska obroniła wolne narody Europy przed zalewem bolszewizmu. Dziś w dniu, w którym świętujemy tak wielkie zwycięstwo, jakie zaważyło na losach Polski i świata jesteśmy wdzięczni naszym przodkom, których wiódł do boju marszałek Józef Piłsudski. Dziś powinniśmy być także wdzięczni Bogu i Matce Najświętszej za to, że wtedy pozwolili, aby Polacy mogli doprowadzić do tego cudu - dodaje.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podkreślił, że przesłanie jakie powinno płynąć z dzisiejszego święta to przede wszystkim jak najlepsza służba Ojczyźnie.

- Pamiętajmy, że oprócz święta Wojska Polskiego obchodzimy dziś także święto maryjne Wniebowzięcia NMP. Tak jak Maryja służyła swoim życiem Chrystusowi, tak wojsko, żołnierze muszą służyć społeczeństwu - to jest ich misja. Dlatego też w dniu święta wszystkim wojskowym należy życzyć wszystkiego dobrego - dodaje.

Podpułkownik Paweł Polak, zastępca komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach stwierdził, że dziś czcimy pamięć nie tylko bohaterów sprzed 100 lat, ale także wszystkich żołnierzy, którzy walczyli o wolną Polskę.

Bitwa Warszawska z 1920 roku przez historyków uznawana jest za jedną z 18 najważniejszych bitew w dziejach.

Reklama