230 milionów dla świętokrzyskich samorządów. Jak je zdobyć?

Data publikacji: 27.07.2020 14:51
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.07.2020. Staszów. Plac targowy. Wiceminister sportu Anna Krupka i poseł PiS Marek Kwitek zachęcali do głosowania w drugiej turze wyborów na Andrzeja Dudę. Na zdjęciu: Marek Kwitek - poseł PiS

06.07.2020. Staszów. Plac targowy. Wiceminister sportu Anna Krupka i poseł PiS Marek Kwitek zachęcali do głosowania w drugiej turze wyborów na Andrzeja Dudę. Na zdjęciu: Marek Kwitek - poseł PiS
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Prawie 230 mln zł trafi do województwa świętokrzyskiego z tzw. tarczy dla samorządów. Jest to możliwe dzięki utworzeniu Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Jak informuje poseł Marek Kwitek z Prawa i Sprawiedliwości, aby skorzystać z rządowego wsparcia, samorządy od dziś do 10 sierpnia mogą składać elektroniczne wnioski do wojewodów.

- Wnioski kierowane do wojewody są bardzo uproszczone. Następnie do 17 sierpnia wojewoda, przekaże zapotrzebowania inwestycyjne gmin i powiatów do Prezesa Rady Ministrów. Tam powstanie specjalna komisja, złożona z przedstawicieli trzech ministerstw, która będzie zatwierdzać wypłatę środków. Decyzje w tej sprawie będą bardzo szybkie. Pieniądze na konta samorządów mogą wpływać już pod koniec sierpnia i na początku września - dodaje poseł.

Marek Kwitek podkreśla, że niezwykle ważne w funkcjonowaniu Funduszu Inwestycji Lokalnych jest fakt, że to wsparcie może zostać wykorzystane na zabezpieczenie wkładu własnego samorządów.

- W związku z pandemią zmniejszyły się dochody gmin i powiatów, dlatego ten potężny zastrzyk gotówki będzie niezmiernie pomocny. W skali województwa świętokrzyskiego to prawie 230 mln zł., łącznie w kraju 6 mld zł. To ogromna kwota, która przyczyni się także do ratowania miejsc pracy dla przedsiębiorców i lokalnych firm, które będą mogły starać się realizować te inwestycje.

Świętokrzyski parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości przypomina, że decyzją premiera Mateusza Morawieckiego Fundusz Inicjatyw Lokalnych zostanie powiększony o dodatkowe 6 mld zł, na które nabór ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.

Reklama