30 lat temu był z nami św. Jan Paweł II

Data publikacji: 02.06.2021 14:53
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
02.06.2021 Masłów. Spotkanie osób niepełnosprawnych na lotnisku w Masłowie w 30. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Kielcach i Masłowie

02.06.2021 Masłów. Spotkanie osób niepełnosprawnych na lotnisku w Masłowie w 30. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Kielcach i Masłowie
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Tradycyjne spotkanie integracyjne chorych oraz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej odbyło się w podkieleckim Masłowie. Od 14 lat jest ono organizowane, w rocznicę pobytu Jana Pawła II na świętokrzyskiej ziemi. W tym roku, dokładnie 3 czerwca, mija 30 lat, od kiedy gościliśmy Papieża Polaka.

Spotkanie rozpoczęło się modlitwą i złożeniem kwiatów przed pomnikiem św. Jana Pawła II w Masłowie, a następnie na płycie lotniska odprawiona została polowa msza święta. Jak mówił w homilii biskup Marian Florczyk, papież jednakowo kochał każdego człowieka, ale w jego sercu szczególne miejsce zajmowały osoby niepełnosprawne i młodzież.

- Przede wszystkim to był człowiek, z którego młodzież czerpała miłość do każdego, ale także przejęcie i troskę. Papież nosił w sercu troskę o młodych ludzi. W osobie Jana Pawła II mieli swojego orędownika, który mówił im prawdę. Namawiał, by ponieśli wyzwania, które są im stawiane i budowali lepszy świat, by nie zatracili swojego człowieczeństwa - dodał biskup Marian Florczyk.

Podobnie, jak w latach ubiegłych, także w tym roku spotkanie zgromadziło wiele osób niepełnosprawnych, podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjnych.

W spotkaniu uczestniczył m.in. Piotr Karpeta z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Belnie.

- Przyjechaliśmy na spotkanie do Masłowa, by wspomnieć 30. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II. Wspominamy tę pielgrzymkę, rozmawiamy z innymi świadkami tamtych wydarzeń. Papieża zapamiętałem jako dobrego i wrażliwego człowieka, który kochał osoby niepełnosprawne i w ogóle cały świat. Teraz wstawia się za nami w niebie - dodał Piotr Karpeta.

- Możemy być dumni, że żyliśmy w czasach, kiedy dane nam było spotkać świętego Jana Pawła II. To wyjątkowy dar - mówi Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, który w spotkaniu w Masłowie bierze udział od wielu lat.

Jak powiedział, wiele osób, które 30 lat temu wzięły udział w pielgrzymce Papieża po świętokrzyskiej ziemi, do tej pory pamięta ten szczególny czas.

- Dla mnie to było spotkanie, które mnie ukierunkowało. To był rok dla mnie bardzo szczególny. W 1991 była wizyta Jana Pawła II w naszym regionie, w tym samym roku ożeniłem się. Wtedy śpiewałem z zespołem duszpasterstwa akademickiego i razem z pół milionem pielgrzymów przygotowywałem się na spotkanie z Ojcem Świętym. Była tu wówczas także i moja obecna żona, wówczas jeszcze narzeczona, która służyła jako pielęgniarka w korpusie medycznym i pomagała pielgrzymom bezpiecznie odbyć tę pielgrzymkę - wspomina Krzysztof Słoń.

W czwartek, o godz. 19.30, pod przewodnictwem biskupa Mariana Florczyka przed pomnikiem św. Jana Pawła II w Masłowie odbędzie się modlitwa, a spotkanie zakończy się wspólnym odśpiewaniem ulubionej pieśni Papieża Polaka, czyli Barki.

Reklama