3,5 miliona złotych z RFIL dla Końskich i powiatu

Data publikacji: 31.03.2021 15:31
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi

Na zdjęciu: Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

3,5 mln zł dostaną koneckie samorządy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pieniądze trafią zarówno do kasy miasta, jak i powiatu. Miasto dostanie milion złotych na przebudowę Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi. Przewidziano remont budynku walcowni i pudlingarni, budynku suszarni i „kanału ulgi”.

Burmistrz Krzysztof Obratański informuje, że prace rozpoczną się tuż po podpisaniu umowy i obejmować będą zabezpieczenie budynku.

- Prace rozpoczniemy od wymiany dachu, ponieważ jego stan jest fatalny. Wszelkie prace wewnątrz będą możliwe dopiero po wymianie więźby i poszycia dachowego, żeby nie stwarzały zagrożenia dla dalszych prac remontowych – mówi burmistrz.

Docelowo w sąsiednim budynku suszarni przewidziano stworzenie interaktywnego centrum nauki dla najmłodszych wzorowanego na Centrum Nauki "Kopernik".

- Tam będą gromadzone maszyny i narzędzia proste, które zbudowały naszą cywilizację. Wystawione narzędzia będą interaktywne i będą dostępne do użytku dla najmłodszych. Dzieci i młodzież będą mogły sprawdzić jak działa dźwignia jednoramienna, dwuramienna, jak działa wielokrążek. Gmina będzie starała się o kolejne dofinansowania na ten cel.

Z kolei, koneckie starostwo, dzięki dofinansowaniu w wysokości 2,5 miliona złotych przebuduje piętro swojej siedziby na potrzeby poradni pedagogiczno-psychologicznej i sali konferencyjnej.

Reklama