70. rocznica powrotu cystersów do Wąchocka - Msza Święta [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 18.10.2021 18:00
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: Kardynał Stanisław Dziwisz
18.10.2021. Wąchock. 70. rocznica powrotu cystersów do Wąchocka. Msza święta której przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz

18.10.2021. Wąchock. 70. rocznica powrotu cystersów do Wąchocka. Msza święta której przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Ojcowie cystersi z Wąchocka świętują 70. rocznicę powrotu do klasztoru po 132 latach od kasaty zakonu. W poniedziałek (18 października) miały miejsce główne uroczystości rocznicowe, mszy świętej przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz.

- Pierwsze lata po powrocie nie były łatwe - mówił podczas powitania opat ojciec Eugeniusz Augustyn. Zakonnicy musieli wykonać ogromną pracę, aby klasztor wrócił do dawnej świetności. Dziś to jeden z najliczniejszych domów cysterskich w Polsce, jest tu 33 mnichów.

Msza jubileuszowa, odprawiona przez biskupa krakowskiego, to nawiązanie do tradycji opactwa. Zostało założone przez biskupa Gedeona w 1179 roku. Kiedy 800 lat później cystersi świętowali jubileusz ośmiu wieków w dolinie Kamiennej na uroczystości zaproszony został kardynał Karol Wojtyła. Nie mógł jednak przyjechać, bo rok wcześniej został wybrany papieżem. Dziś z cystersami modlił się biskup senior z Krakowa, Stanisław Dziwisz. Podczas homilii nawiązał do ponad tysiącletniej historii ewangelizacji w Polsce:

- „Przybliżyło się Królestwo Boże” - te słowa towarzyszą dziełu głoszenia Dobrej Nowiny w każdym zakątku ziemi. W Polsce po raz pierwszy zabrzmiały w 966 roku, podczas chrztu, jednak ewangelizacja dotyczy każdego pokolenia i każdego ludzkiego serca. Włączyli się w nią cystersi. Ewangelizowali stylem życia zakonnego, w centrum którego jest Bóg. Byli szafarzami sakramentów, ale swoje dzieło wspierali pracą rąk, ucząc okolicznych mieszkańców rolnictwa i hutnictwa. Tym sposobem życia zachwycił się błogosławiony Wincenty Kadłubek, który w ostatnich latach życia zamieszkał w opactwie cystersów w Jędrzejowie, przyjmując ich prosty styl życia.

Jak podkreślał kardynał Stanisław Dziwisz, działalność cystersów odbiła się również na Karolu Wojtyle. - Poznał ich już w Krakowie, gdzie w Mogile od XIII wieku mają klasztor. Karol Wojtyła regularnie modlił się w świątyni Krzyża Świętego. Gdy rozpoczynał sprawowanie urzędu kardynała, w przeddzień ingresu, udał się do opactwa w Jędrzejowie, by „zaczerpnąć oddechu”.

Obecna podczas uroczystości poseł Agata Wojtyszek zaznaczyła, że Wąchock jest szczególnym miejscem:

- Pan Bóg jest wszędzie, ale tu czuć także ducha modlitw, zanoszonych przez kolejne pokolenia wiernych. Cieszę się, że mogę dziś gratulować ojcom cystersom jubileuszu i życzę, aby ich dzieło rozrastało się coraz bardziej.

Cystersi rok jubileuszowy świętują na wielu płaszczyznach. Wydana została książka, opisująca dzieje powrotu do Wąchocka. Utworzone zostało też logo, które pojawia się w przestrzeni publicznej jako znak wyróżniający opactwo.

 

Reklama