70 studentów medycyny dostanie stypendium i zostanie w regionie

Data publikacji: 26.11.2020 14:11
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Radio Olsztyn

70 studentów medycyny, którzy zadeklarowali, że w przyszłości podejmą pracę w jednym ze szpitali, dla którego podmiotem tworzącym jest województwo świętokrzyskie otrzymywać będzie stypendium. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przyjął uchwałę w tej sprawie.

Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa odpowiedzialny w regionie za ochronę zdrowia informuje, że pierwotnie stypendium miało otrzymywać 40 żaków, ale w tym roku zainteresowanie tą formą wsparcia było duże większe, dlatego zarząd podjął decyzję o zwiększenie liczby stypendystów do 70.

- W dobie pandemii okazało się, że brakuje m.in. anestezjologów, pulmonologów, czy lekarzy zakaźników, postanowiliśmy więc zachęcić przyszłych lekarzy do tego, by rozpoczęli swoje praktyki w tych deficytowych specjalizacjach - mówi wicemarszałek. 

Jak dodaje Marek Bogusławski, studenci medycyny będą otrzymywać przez 9 miesięcy po 2 tys. zł. 

- W praktyce w ciągu roku studenci otrzymają 18 tys. zł. To niebagatelna kwota. Cieszy też fakt, że jest tak duże zainteresowanie tą formą pomocy wśród przyszłych lekarzy. To oznacza, że po skończeniu studiów znacząco zasilą oni kadrę medyczną w świętokrzyskich lecznicach - dodał wicemarszałek Bogusławski.

O stypendium ubiegać się mogli studenci kierunków lekarskich z IV, V i VI roku z całego kraju, którzy osiągnęli średnią ocen w ostatnim roku akademickim nie niższą niż 3,75, i nie powtarzali roku.

Reklama