76. rocznica zakończenia II wojny światowej. Pandemia ogranicza uroczystości

Data publikacji: 08.05.2021 09:30
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dziś obchodzimy 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej. W związku z tym w samo południe w Kielcach na minutę zostaną uruchomione syreny alarmowe.

Z uwagi na trwającą epidemię COVID-19 obchody rocznicowe będą miały kameralny charakter. O godzinie 12.00 przy Kwaterze Ofiar Września 1939 roku, na cmentarzu wojskowym przy ulicy Ściegiennego, kwiaty złożą wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz oraz przedstawiciele władz miasta.

Cmentarz Wojsk Polskich w Kielcach jest miejscem pamięci spoczywających tam 580 żołnierzy polskich, uczestników walk w okresie powstania styczniowego, I wojny światowej, legionistów z 1921 roku oraz żołnierzy poległych w walkach o wyzwolenie Kielecczyzny w latach 1939-1945.

8 maja 1945 roku w Berlinie Trzecia Rzesza podpisała akt bezwarunkowej kapitulacji, co kończyło działania zbrojne na starym kontynencie. Tego dnia świat obchodzi Dzień Zwycięstwa. Jednak Polska, wraz z innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej, dostała się na niemal pół wieku pod sowiecką strefę wpływów.

Reklama