77. rocznica Republiki Pińczowskiej

Data publikacji: 24.07.2021 07:09
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
III Rajd szlakiem Republiki Pińczowskiej z Pińczowa do Działoszyc

III Rajd szlakiem Republiki Pińczowskiej z Pińczowa do Działoszyc
Pińczów. 27.07.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Republika Pińczowska - wyzwolony obszar o powierzchni 1000 kilometrów kwadratowych. Utworzono ją 77 lat temu. Przedstawiciele władz samorządowych powiatu pińczowskiego oraz mieszkańcy oddadzą hołd walczącym o niepodległą Polskę.

Jak co roku uroczystości tradycyjnie poprzedzi rajd szlakiem Republiki Pińczowskiej. Piechurzy wyruszą w sobotę sprzed budynku Muzeum Regionalnego w Pińczowie o godzinie 10.30. To dwudniowy marsz, którego trasa wynosi około 30 kilometrów. Dziś etap z Pińczowa do Kozubowa.

Nad wydarzeniem czuwa Muzeum Regionalne w Pińczowie. W rajdzie mogą wziąć udział zarówno dorośli, jak i dzieci i młodzież.

O godzinie 18.00 zaplanowano uroczystości przed pomnikiem Republiki Pińczowskiej w Kozubowie. Tradycyjnie odczytany zostanie apel poległych. Po nim nastąpi złożenie wiązanek kwiatów.

W niedzielę o godzinie 6.00 piechurzy wyruszą w stronę Działoszyc. Z kolei o 12.00 wezmą udział w uroczystościach na Rynku w Działoszycach.

Partyzancka Republika Pińczowska funkcjonowała od 24 lipca do 12 sierpnia 1944 roku i obejmowała obszar od Pińczowa na północy, po Nowy Korczyn na wschodzie, a także Koszyce i Brzesko Nowe na południu, aż po Proszowice i Góry Miechowskie na zachodzie.

adv adv
Wiadomości
Reklama