82. rocznica ataku sowietów na Polskę. Obchody w Kielcach

Data publikacji: 17.09.2021 06:52
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.04.2021 Kielce. Złożenie kwiatów przed pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Starym w Kielcach. Kwiaty składa Mirosław Gębski - starosta kielecki

13.04.2021 Kielce. Złożenie kwiatów przed pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Starym w Kielcach. Kwiaty składa Mirosław Gębski - starosta kielecki
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Dziś, 17 września, przypada 82. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Z tej okazji kieleckie środowiska patriotyczne przygotowały uroczystości upamiętniające tragiczne zdarzenia z września 1939 roku, które zapoczątkowały „Golgotę Wschodu” dla mieszkańców II Rzeczpospolitej.

Jak mówi Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, nie możemy zapominać, o tym, że sowiecka Rosja wspólnie z nazistowskimi Niemcami  bezpośrednio jest współodpowiedzialna za wybuch II wojny światowej.

 - W 1939 roku Sowieci byli sprzymierzeńcami Niemców, o czym dobitnie zaświadcza 17 września. Później natomiast kreowali się na tych, którzy dołączyli do obozu aliantów i wspólnie pokonali wroga. Ponadto, już wydarzenia z 23 sierpnia ‘39 roku i podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow potwierdzało faktyczny rozbiór Polski pomiędzy nazistowskie Niemicy i sowiecką Rosję - przypomina.

Naczelnik kieleckiej delegatury IPN zaznacza, że niemal 11 proc. ofiar Zbrodni Katyńskiej, która była następstwem agresji z 17 września 1939 roku pochodziło z ówczesnego województwa kieleckiego.

Upamiętnienie 82. rocznicy agresji sowieckiej rozpocznie się o godzinie 11.00 od złożenia kwiatów przed pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Starym w Kielcach. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą przed pomnik Katyński na Cmentarzu Partyzanckim. Natomiast o godzinie 18.00 w Kościele Garnizonowym odbędzie się uroczysta msza święta w intencji wszystkich zamordowanych na nieludzkiej ziemi.

Organizatorami uroczystości jest wojewódzki oddział Związku Sybiraków w Kielcach, a także stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska”.

Reklama