Afrykański pomór świń w Świętokrzyskiem? Będzie budowany płot

Data publikacji: 23.11.2020 07:14
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay

Prawie milion złotych będzie kosztował płot oddzielający województwo świętokrzyskie od mazowieckiego. Ma zapobiec rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń.

Pomysł odgrodzenia naszego województwa od północnego sąsiada narodził się kilka tygodni temu. Powodem jest znalezienie ognisk choroby w gospodarstwach rolnych z gmin sąsiadujących z powiatem starachowickim i ostrowieckim - Siennie i Rzeczniowie.

- Choć dotychczas w naszym województwie nie odnotowano żadnego przypadku ASF, to chcemy zapobiec przeniknięciu choroby, albo spowolnić jej rozprzestrzenianie - mówił zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii Mariusz Gwardjan.

Postawienie płotu to metoda wykorzystywana w Polsce i za granicą, choć nie daje stuprocentowego zabezpieczenia, to w znacznym stopniu ogranicza migrację dzików.

Budową 40-kilometrowego ogrodzenia z siatki leśnej o wysokości 2 metrów mają się zająć Nadleśnictwa Starachowice i Ostrowiec, a całe przedsięwzięcie sfinansują Lasy Państwowe - informuje zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Starachowice Grzegorz Wachnicki.

- W większości płot będzie przebiegał przez zwarty kompleks leśny, nie będzie więc problemu z uzyskaniem jednolitej zapory. Powstanie w podobny sposób, jak grodzimy inne tereny leśne, zostanie jednak wzmocniony - dodaje.

Paliki podtrzymujące siatkę będą wbijane co dwa metry, a nie co cztery. Dodatkowo odrodzenie zostanie wzmocnione żerdziami od dołu. Całość ma mieć 40 bramek pozwalających na transport leśny. W miejscu, gdzie przebiega DK 9 ogrodzenie będzie na długości kilkuset metrów przebiegało wzdłuż drogi, aby uniemożliwić przedostanie się zwierzyny.

Na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec, gdzie niespełna kilometr ogrodzenia musiałby przeciąć pola uprawne, zastosowane zostaną odstraszacze chemiczne.

- Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych wyraziła zgodę na finansowanie tego zadania z Funduszu Leśnego. Szacunkowy koszty budowy odcinka w naszym nadleśnictwie, czyli 25 kilometrów ogrodzenia, to pół miliona złotych - mówi Grzegorz Wachnicki.

Obecnie trwają przetargi nie tylko na wykonawstwo, ale również na materiały. Umowa z wykonawcą będzie mogła zostać podpisana już 25 listopada, a wtedy na początku grudnia można się spodziewać ogrodzenia w terenie.

Podobne plany budowania ogrodzenia województwo świętokrzyskie miało na granicy z województwem podkarpackim i lubelskim. W planach było postawienie płotu m.in. wzdłuż drogi krajowej 79. Budowę mieli prowadzić zarządcy dróg, jednak problemem były koszty. Wstępnie budowę tamtego stukilometrowego ogrodzenia szacowano na 5 milionów złotych.

Reklama