Akademia Bajki kolejną atrakcją Pacanowa

Data publikacji: 23.10.2020 10:39
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.10.2020 Pacanów. Budowa „Akademii Bajki

23.10.2020 Pacanów. Budowa „Akademii Bajki"
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Dobiegają końca prace przy Akademii Bajki w Pacanowie. Całoroczny park, zajmujący dwa hektary powstał w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Bajki.

Poziom zaawansowania prac osiągnął 90 proc. Do końca roku, wszelkie prace budowlane i wykończeniowe powinny zostać zakończone.

Jak informuje Aleksandra Stachniak, pełniąca obowiązki dyrektora centrum w Pacanowie, aktualnie trwają ostatnie prace wewnątrz pięciu budynków zlokalizowanych w parku. Cały czas trwa również upiększenie miejsca.

23.10.2020 Pacanów. Budowa „Akademii Bajki"Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

- Animatorzy zajmują się tym miejscem tak aby było funkcjonalne, ale również przyjemne wizualnie. Pierwszym pomysłem, który się zrodził, jest stworzenie bajkowego grafity na betonowej ścianie - mówi Aleksandra Stachniak.

Akademia Bajki dzieli się na dwie strefy. W ogólnodostępnej jest restauracja, taras widokowy, skatepark i strefa dla seniora czyli miejsce z fontanną i zielonym skwerem. Jest też strefa, do której obowiązują bilety czyli ogrody: komiksu, legend, bajek i baśni oraz powieści.

- Jest m.in. labirynt Tytusa, Romka i A’Tomka dla najmłodszych, za nim znajduje się plac Pomysłowego Dobromira, bogaty w liczne atrakcje, a w okresie zimowym będzie pełnił funkcję lodowiska. Ponadto będziemy mieć mini zoo z kucykami, kozami, alpakami. Będą również ptaki w specjalnie przystosowanych do tego wolierach – dodaje dyrektor.

23.10.2020 Pacanów. Budowa „Akademii Bajki"Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Ponadto wybudowany został małpi gaj, całoroczny plac zabaw ze ścianką wspinaczkową, park linowy oraz grota solna, w której docelowo będą odbywać się różnego rodzaju warsztaty. Będą dwie fontanny, jedna w formie łuku, druga w formie 5 dysz wyrzucających wodę.

Otwarcie sezonu turystycznego w „Akademii Bajki” planowane jest na wiosnę przyszłego roku.

Inwestycja będzie kosztować ponad 21 mln zł, z czego prawie 16,5 mln zł to dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Ponad 4 mln zł dołożył Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

23.10.2020 Pacanów. Budowa „Akademii Bajki"Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Reklama