Akademiki tylko dla zaszczepionych?

Data publikacji: 27.07.2021 14:30
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Uniwersytet Jana Kochanowskiego - akademiki przy ulicy Śląskiej

Kielce. Uniwersytet Jana Kochanowskiego - akademiki przy ulicy Śląskiej
Kielce / Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Studenci, którzy będą chcieli starać się o miejsce w akademiku w Kielcach, prawdopodobnie będą musieli być zaszczepieni przeciw koronawirusowi. Taki wymóg wprowadził właśnie Uniwersytet Śląski w Katowicach. Profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej mówi, że także to rozważa.

- Jestem zwolennikiem szczepień i uważam, że tylko osoby, które w pełni się zaszczepiły powinny mieszkać w Domu Studenta. Nie wiem jednak, czy prawo pozwala mi na podjęcie takiej decyzji i czy nie byłaby ona później podważana - mówi profesor Zbigniew Koruba.

Jak dodaje, zamierza się skonsultować w tej sprawie z profesorem Stanisławem Głuszkiem, rektorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

- Dobrze byłoby, aby obie uczelnie podjęły takie same decyzje - tłumaczy rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Profesor Stanisław Głuszek nie ukrywa, że jest zwolennikiem udostępnienia akademików tylko zaszczepionym studentom. Rektor zaznacza jednak, że ostatecznej decyzji w tej sprawie jeszcze nie podjął. Jego zdaniem jest jeszcze wystarczająco dużo czasu, by zainteresowani żacy zdążyli przyjąć zastrzyk uodparniający.

- Szczepienia są tak łatwo dostępne, że jest możliwe by zaszczepić się do 1 października. Rząd i różne organizacje umożliwiają szczepienie od zaraz - tłumaczy profesor Stanisław Głuszek.

Rektor UJK dodaje, że im więcej osób będzie zaszczepionych, tym mniej groźna będzie czwarta fala pandemii, której wybuch epidemiolodzy przewidują już za kilka tygodni.

Reklama