Akcja CBŚP. Zatrzymano sześć osób

Data publikacji: 06.07.2021 13:15
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: IAR

 
Fot. CBŚP

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy zatrzymali na terenie województwa świętokrzyskiego sześć osób podejrzanych o udział w międzynarodowej grupie przestępczej. Troje zatrzymanych jest podejrzanych o organizację całego procederu.

Według śledczych podejrzani poprzez sieć polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych, w ramach częściowo fikcyjnego obrotu stalowymi prętami żebrowanymi i blachą, spowodowali straty Skarbu Państwa na kwotę ponad 22 mln zł. Grupa działała na terenie Polski, Niemiec i Czech, w latach 2008-2015. Zatrzymani to osoby w wieku od 38 do 66 lat. Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa zajmowała się unikaniem płacenia podatku od towarów i usług oraz wyłudzaniem wielomilionowych kwot nienależnego zwrotu VAT, a także praniem pieniędzy. Działalność ta była możliwa dzięki nierzetelnie prowadzonej dokumentacji księgowej, którą przedstawiano urzędom skarbowym. W ramach ostatnich zatrzymań CBŚP zabezpieczyło na poczet przyszłych kar mienie podejrzanych, w postaci nieruchomości i samochodu, wartych ponad 1,4 mln zł.

W śledztwie występuje 46 podejrzanych, z których 33 usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Ustalone do tej pory straty podatkowe z tytułu działalności całej grupy to około 100 mln zł. Śledczy łącznie zabezpieczyli majątek warty ponad 15 mln zł, a kwota zastosowanych poręczeń majątkowych to około 2,5 mln zł.

adv adv
Wiadomości
Reklama