Alarm chemiczny w szkołach okazał się fałszywy

Data publikacji: 09.06.2020 09:45
Autor: Anna Głąb , Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.06.2020. Skarżysko-Kamienna. Interwencja straży pożarnej w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowaczych

09.06.2020. Skarżysko-Kamienna. Interwencja straży pożarnej w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowaczych
Fot. Skarżysko 998

Maile z informacjami o możliwym zatruciu gazem lub inną substancją chemiczną przyszły na adres placówek dziś w nocy. Jak informuje dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku Paweł Buryło nie były one szczególnym zaskoczeniem, bo podobne informacje przychodziły już w ubiegłym roku.

Sprawa jednak nie została zlekceważona, natychmiast do akcji wkroczyły służby. Na miejscu pracowały trzy zastępy straży pożarnej, policja, przyjechała także karetka pogotowia. Jednak groźba, że doszło do jakiegokolwiek ataku była nikła, bo nie zostały zerwane plomby na drzwiach, nie wybito okien, nie było żadnej próby włamania.

Strażacy sprawdzili wszystkie pomieszczenia, w żadnym nie było zagrożenia dla życia i zdrowia uczniów i nauczycieli, wobec tego egzamin mógł się rozpocząć bez przeszkód.

Podkomisarz Anna Sławińska z komendy policji w Skarżysku potwierdza, że na miejscu pracowali policjanci, a szkoła jest w pełni bezpieczna i może się w niej odbywać egzamin maturalny.

Dziś w II LO w Skarżysku egzamin z matematyki pisało 137 uczniów z 5 klas.

Alarmy o zagrożeniu chemicznym również w koneckich szkołach ponadpodstawowych. Okazały się fałszywe, egzaminy dojrzałości odbywają się bez przeszkód. Dziś rano, dyrektorzy placówek dostali maile o rzekomym podłożeniu ładunków wybuchowych i zagrożeniu chemicznym. Straż pożarna i policja sprawdziły szkoły.

Marta Przygodzka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Końskich informuje, że około godziny 7.00 funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o mailach z groźbami. Jak mówi policjantka, zakwalifikowane one zostały jako mało wiarygodne, ponieważ w ubiegłym roku miała miejsce podobna sytuacja. Mimo to służby sprawdziły placówki.

Mariusz Czapelski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Końskich opisuje, że wpłynęły 4 zgłoszenia o rzekomym zagrożeniu.

- Dotyczą ładunków chemicznych, ewentualnie ładunków łatwopalnych, które rzekomo miały być podłożone w szkołach, w których dzisiaj mają odbyć się matury. 2 zdarzenia były w Końskich, jedno w Stąporkowie i Czarnieckiej Górze – mówi

Strażacy sprawdzili pomieszczenia szkół miernikami pod kątem ewentualnego skażenia chemicznego. Nie było konieczności ewakuacji, ponieważ do zdarzenia doszło przed maturą.

Egzamin odbył się bez zakłóceń.

09.06.2020. Skarżysko-Kamienna. Interwencja straży pożarnej w Zespole Placówek Edukacyjno-WychowaczychFot. Skarżysko 998

Reklama