Alumni otrzymają święcenia diakonatu

Data publikacji: 09.05.2021 08:34
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Seminarium Duchowne w Kielcach

Kielce. Seminarium Duchowne w Kielcach
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Trzech alumnów z piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach przyjmie w tym roku święcenia diakonatu. To pierwszy stopień święceń kapłańskich. Uroczystość odbędzie się dzisiaj (sobota, 15 maja) o godzinie 10.00 w bazylice katedralnej w Kielcach.

Diakonat to włączenie do stanu duchownego - przypomina rektor kieleckiego seminarium, ks. dr Paweł Tambor.

- Ślubuje się celibat, zobowiązuje się do modlitwy Liturgią Godzin. Diakon może błogosławić związek małżeński, udzielać chrztu, głosić homilię podczas mszy świętej i udzielać błogosławieństwa - wymienia.

Rektor podkreśla, że święcenia diakonatu są wyjątkowym i przełomowym momentem.

- Moim zdaniem ta decyzja, dotycząca przyjęcia święceń bardziej dotyka człowieka przed diakonatem, niż później, przed święceniami prezbiteratu. Dla mnie osobiście było to potężne przeżycie. To dlatego, że są to pierwsze święcenia. Natomiast święcenia kapłańskie są zwykle traktowane jako naturalna konsekwencja diakonatu - dodaje.

W przyszłym roku diakoni będą kończyć formację i naukę w seminarium, pisać prace magisterskie, a w Wielkim Poście odbędą praktyki w parafiach. Natomiast 29 maja w diecezji kieleckiej odbędą się święcenia kapłańskie.

Podobne wiadomości
Reklama