Amazonki namawiały do wykonywania badań profilaktycznych

Data publikacji: 12.09.2020 12:48
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.09.2020. Kielce. Amazonki zachęcały do wykonywania badań profilaktycznych

12.09.2020. Kielce. Amazonki zachęcały do wykonywania badań profilaktycznych
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Z bezpłatnych porad lekarza onkologa i badań profilaktycznych mogły skorzystać kobiety, które przyszły przed Kieleckie Centrum Kultury. Celem spotkania była promocja badań mammograficznych.

Jak przyznaje profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, z powodu pandemii koronawirusa o 30 proc. spadła liczba pacjentów, którzy przychodzą do centrum. Natomiast, jak przypomina dyrektor, rak nie poczeka i w przypadku jego wykrycia terapię należy rozpocząć jak najszybciej.

- Mijają już 23 lata, od kiedy spotykają się nasze pacjentki, czyli świętokrzyskie Amazonki, jako osoby dające świadectwo, że wojnę z rakiem można wygrać. Niestety, ale w okresie pandemii obserwujemy, że wiele gabinetów lekarskich jest zamkniętych już kolejne miesiące. To się przekłada na fakt, że pacjenci zgłaszają się do nas bardzo często już w okresie rozsiewu procesu nowotworowego. Dlatego chcę gorąco zaapelować, że drzwi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zawsze są dla pacjentów otwarte. Można przyjść i wykonać badanie profilaktyczne - dodał profesor Stanisław Góźdź.

Do wykonywania badań profilaktycznych namawiała m.in. Grażyna Zbroińska, wiceprezes świętokrzyskich Amazonek. Jak powiedziała, o raku piersi dowiedziała się 19 lat temu.

- Nie ukrywam, że przed chorobą nie bardzo interesowałam się wykonywaniem badań profilaktycznych. Przypadkiem podczas zwykłej wizyty, moja pani ginekolog zbadała mi piersi i wykryła guz. Gorąco zachęcam wszystkie panie do regularnego wykonywania badań profilaktycznych, by nie usłyszeć takiej diagnozy - dodała Grażyna Zbroińska.  

Co roku świętokrzyskie Amazonki zachęcały kobiety do wykonywania badań idąc ulicami Kielc w „Marszu Życia i Nadziei”. W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną marsz został odwołany. Jego stały bywalec, Krzysztof  Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości docenił, że mimo wszystko Amazonki nie przestały promować profilaktyki.

- Tym bardziej cenna jest inicjatywa Amazonek, które zachęcają do wykonywania mammografii. Panie przypominają, jak ważna jest profilaktyka, jak ważne jest samobadanie piersi i uświadamiają, że to niebezpieczeństwo może czyhać w każdej z kobiet - dodał Krzysztof Słoń. 

Organizatorem spotkania było Świętokrzyskie Stowarzyszenie „Amazonki” oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

Reklama