Amazonki przeszły ulicami Sandomierza

Data publikacji: 08.10.2021 15:33
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.10.2021. Sandomierz. Marsz Amazonek

08.10.2021. Sandomierz. Marsz Amazonek
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Marsz Amazonek, propagujący profilaktykę raka piersi i szyjki macicy, przeszedł ulicami Sandomierza. Wzięły w nim udział członkinie kilku klubów amazonek z województw: świętokrzyskiego i podkarpackiego, radni oraz uczniowie sandomierskich szkół.

Jak powiedziała Grażyna Rękas, prezes Sandomierskiego Klubu Amazonek, marsz jest po to, aby przypominać i apelować do kobiet i mężczyzn o systematyczne badanie się.

- Uczmy się systematyczności, mimo że świadomość wykrycia choroby paraliżuje, nie bójmy się badania, bo szybka diagnoza daje szansę przeżycia, dlatego z profilaktyką wychodzimy do szkół i apelujemy o większą dostępność  do badań- dodała Grażyna Rękas.

Podkreśliła, że po chorobie także można pięknie żyć i rozwijać się. Klub Amazonek realizuje różne projekty, są także wyjazdy na spartakiady, spotkania z psychologiem i codzienne wsparcie ze strony członków klubu. W 2019 roku sandomierskie amazonki były nominowane do tytułu Anioła Dobroci.

Marek Kos, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Ducha Świętego w Sandomierzu podkreślił, że zaangażowanie pań na rzecz profilaktyki zdrowotnej jest rzeczą niezwykle cenną. Podczas corocznego marszu można zapoznać się z największymi problemami amazonek i podejmować próby ich rozwiązywania. Dlatego m.in. powstała w szpitalu poradnia onkologiczna, a teraz podejmowane będą starania o to, by powstała pracownia mammografii komputerowej.

Starosta Marcin Piwnik informuje, że na rozstrzygnięcie czeka wniosek o dofinansowanie z pieniędzy rządowych zakupu do szpitala rezonansu magnetycznego. Janusz Stasiak, zastępca burmistrza mówi, że amazonki to najważniejsza organizacja pozarządowa, funkcjonująca w mieście, biorąc pod uwagę jej aktywność oraz cele statutowe.

Marsz poprowadziła ulicami starówki Sandomierska Orkiestra Dęta. W Zamku Królewskim odbyła się uroczystość z okazji 20-lecia Klubu Amazonek. Podsumowany został konkurs plastyczny dla sandomierskich szkół, dotyczący profilaktyki, na który w tym roku wpłynęła rekordowa liczba - 70 prac.

Reklama