Amerykanie i Francuzi przeprawili kolumny wojska przez Wisłę [ZDJĘCIA, WIDEO]

Data publikacji: 13.05.2022 16:11
Autor: Dionizy Krawczyński / Kategoria: Strefa munduru /Źródło: Polska Zbrojna
Dęblin. Manewry „Defender Europe ‘22”. Przeprawa przez Wisłę

Dęblin. Manewry „Defender Europe ‘22”. Przeprawa przez Wisłę
Fot. 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana

Amerykanie przeprawili Abramsy przez Wisłę. Francuzi i Polacy wykorzystali do tego specjalnie zbudowany przez saperów most. Budowa trwała dwadzieścia minut! To działania w ramach ćwiczenia DefenderEurope22.

Kilkanaście kolumn polskich KTO Rosomak, francuskich kołowych bojowych wozów piechoty VBCI oraz Panhard PVP przejechało przez tymczasową przeprawę na Wiśle w okolicach Dęblina. Operację osłaniały z powietrza amerykańskie śmigłowce Black Hawk. Teraz żołnierze jadą na wschód Polski, by wykonać kolejne zadania podczas manewrów „Defender Europe ‘22”.

Wojskowe opancerzone pojazdy jeden po drugim wjeżdżają na most, który powstał zaledwie kilka godzin wcześniej. Mogą się poruszać jedynie 20 km na godzinę, a cała operacja przeprowadzana jest bardzo ostrożnie. Ruchem na moście kierują żołnierze z pułku inżynieryjnego. Tak przeprawę przez Wisłę ćwiczyli dziś żołnierze biorący udział w manewrach „Defender Europe ‘22”.

Most pontonowy, którym wojskowe pojazdy przejechały z jednego brzegu Wisły na drugi, miał 163 m długości. Żołnierze inżynierowie zbudowali go w ciągu dwudziestu kilku minut! – Taką przeprawę budowało około 150 osób. Wykorzystali 86 bloków pontonowych – mówi ppłk Piotr Glans, dowódca batalionu pontonowego 2 Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu.


Ćwiczenia „Defender Europe 2022” potrwają do 27 maja. Na terytorium Polski oraz ośmiu innych państw ćwiczy 18 tys. żołnierzy z 20 krajów. W Polsce – około 7 tys. wojskowych, m.in. z USA, Szwecji, Danii, Francji i Wielkiej Brytanii.

Więcej informacji na portalu Polska Zbrojna. 

Reklama