Amerykanie przeszkolą świętokrzyskich terytorialsów

Data publikacji: 01.05.2022 19:42
Autor: Dionizy Krawczyński / Kategoria: Strefa munduru /Źródło: Wojska Obrony Terytorialnej
przeciwpancerny pocisk kierowany JAVELIN

przeciwpancerny pocisk kierowany JAVELIN
Fot. WOT

Jeszcze w maju odbędą się pierwsze szkolenia dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, które przeprowadzą amerykańscy żołnierze z Gwardii Narodowej. Do sierpnia przeszkolą około 800 terytorialsów m.in. z obsługi przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN.

W ciągu najbliższych tygodni do Polski przybędą żołnierze Gwardii Narodowej stanu Illinois (US IL NG), którzy w porozumieniu z instruktorami Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia przeprowadzą szereg specjalistycznych szkoleń dla Polskich terytorialsów. W kilkunastu edycjach kursów dla operatorów ppk JAVELIN, medyków pola walki oraz snajperów udział weźmie łącznie ponad 800 terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego kraju.

- Nawiązana współpraca szkoleniowa jest pokłosiem zarówno rozmów z Dowódcą Gwardii Narodowej Stanu Illinois gen. Richardem NEELY, które odbyliśmy w czasie marcowego wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, a także ustaleń z minionego tygodnia, w którym to do naszego Centrum zawitali Amerykańscy żołnierze - powiedział płk Edward Chyła Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia.            

Instruktorzy z Gwardii Narodowej Stanu Illinois przeprowadzą kilkanaście kilkudniowych szkoleń z zakresu obsługi i taktyki wykorzystania przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, szkolenia z udzielania pierwszej pomocy na polu walki (COMBAT MEDIC) oraz szkolenia snajperskiego. Kursy te realizowane będą zarówno na bazie Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej jak i w innych regionach Polski. W każdym z  kilkunastu szkoleń udział weźmie kilkudziesięciu terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej.

Reklama