Amerykańskie czołgi Abrams przyjadą na polski poligon

Data publikacji: 13.07.2020 13:02
Autor: Dionizy Krawczyński / Kategoria: Strefa munduru /Źródło: MON
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. MON

Do Polski trafi 55 czołgów Abrams i pojazdów bojowych Bradley. Departament Obrony USA przetestuje zdolność armii USA do szybkiego reagowania. Wyznaczony do zadania batalion sprawdzi gotowość do przerzutu wojsk przez Atlantyk w ramach sojuszniczej pomocy krajom europejskim.

Ćwiczenia rozpoczną się 14 lipca. W ramach operacji Emergency Deployment Readiness Exercise do Europy przerzucona zostanie amerykańska jednostka pancerna. 

Ćwiczenie odbywać się będzie w trzech etapach, w których żołnierze USA:

1) przerzuceni zostaną przez Atlantyk,

2) pobiorą ciężki sprzęt przechowywany na co dzień w specjalnych magazynach i przetransportują go na polski poligon oraz

3) wezmą udział w połączonym szkoleniu ogniowym w Drawsku Pomorskim.  

Sprzęt, w liczbie około 55 czołgów Abrams i pojazdów bojowych Bradley już w lutym br., w ramach oryginalnie planowanego ćwiczenia DEFENDER-Europe 20, został pobrany z magazynów armii USA w Niemczech i Belgii i przewieziony na teren poligonu Bergen-Hohne. Teraz  zostanie przetransportowany na poligon w Drawsku Pomorskim w ramach drugiej fazy zmodyfikowanego ćwiczenia. 

Ze strony amerykańskiej w ćwiczeniu udział weźmie około 500 żołnierzy z 2. batalionu, 12. pułku kawalerii, 1. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, 1. dywizji kawalerii. A ze  strony polskiej ćwiczyć będą żołnierze z 17 Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza oraz 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina.  

Reklama