Andrzej Bętkowski: budowa GUM to wielka szansa dla naszych uczelni

Data publikacji: 20.08.2020 08:30 / Data aktualizacji: 20.08.2020 09:06
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego

Na zdjęciu: Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Gospodarka, środowisko i rozwiązanie problemów demograficznych - to główne cele opracowywanej strategii rozwoju regionu świętokrzyskiego. Wczoraj nad dokumentem rozpoczęły się konsultacje społeczne, których efektem będzie naniesienie poprawek przez samorządy czy przedsiębiorców.

Jak powiedział marszałek województwa Andrzej Bętkowski, bardzo ważne miejsce w tej strategii zajmuje budowa w Kielcach kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar.

- Dla naszych firm i uczelni to szansa na wykorzystanie potencjału, jaki niesie ze sobą nowoczesna  baza laboratoryjna. Z instytucją współpracuje obecnie około 5 tys. podmiotów. Jest szansa, że część z nich pojawi się także w Kielcach. Nowoczesna baza i instrumenty naukowe to jednak przede wszystkim szansa dla naszych uczelni, by przeprowadzać analizy i eksperymenty skutkujące nowoczesnymi rozwiązaniami - podkreśliła.

Gość Radia Kielce odniósł się także do podpisywanej dziś umowy dotyczącej powstania wschodniej obwodnicy Kielc. Marszałek podpisze ją z prezydentem Kielc. Będzie dotyczyć współpracy przy opracowaniu dokumentacji projektowej pod budowę trasy.

Droga o długości o 13 kilometrów rozpoczynałaby się w okolicach Dąbrowy i przebiegałaby przez Cedzynę, Mójczę i łączyłaby się z trasą krajową nr 73 na wysokości Bilczy.

- To bardzo ważna inwestycja, ponieważ wyprowadzi z miasta ruch tranzytowy. Po wybudowaniu trasy ekspresowej S7 i pracach przy drodze nr 74 przecinającej region ze wschodu na zachód, musimy rozwiązać problem Kielc. Takim rozwiązaniem jest obwodnica miasta, na którą chcemy pozyskać unijne fundusze - dodał marszałek. 

Reklama