Andrzej Bętkowski: pierwsze inwestycje w ramach Polskiego Ładu są niemal gotowe do realizacji

Data publikacji: 22.07.2021 09:32
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego

Na zdjęciu: Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego
Fot. Radio Kielce

- Pierwsze wnioski, jakie zarząd województwa świętokrzyskiego zgłosi do programu inwestycji strategicznych w ramach Polskiego Ładu dotyczą projektów, które mają dokumentację i są niemal gotowe do realizacji - podkreślił na antenie Radia Kielce marszałek Andrzej Bętkowski

Jak informowaliśmy, wybrano trzy inwestycje. To rozbudowa drogi wojewódzkiej 754 w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz z budową mostu na rzece Kamiennej, rewitalizacja kolejki wąskotorowej Ponidzie i cyfryzacja urzędu marszałkowskiego.

- Chcemy też znaleźć dodatkowe finansowe zasilanie dla projektów drogowych - podkreślił Andrzej Bętkowski. - Dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu można uzyskać na poziomie 95 proc., przy 5 proc. wkładu własnego samorządu - dodał Gość Radia Kielce. - To istotne, ponieważ wartość projektu to ponad 90 mln zł. To droga w centrum miasta, z wieloma instalacjami. Poza tym, tam w planie jest jeszcze rozbudowa mostu na Kamiennej, co podraża tę inwestycję. Dlatego zgłaszamy ją w pierwszej kolejności, ze względu na jej wagę i wysokie koszty - zaznaczył marszałek.

Z kolei rewitalizacja kolejki wąskotorowej Ponidzie jest istotna ze względu na zachowanie ponad stuletniej tradycji - dodaje marszałek.

- Kiedyś przewoziła materiały, płody rolne, łączyła Jędrzejów z Pińczowem. Teraz kształtuje dziedzictwo kulturowe, pozwala pokazywać walory przyrodnicze delty Nidy. To wpisuje się w wiele innych realizowanych na tej trasie projektów, które turyści będą mogli dzięki tej kolejce odwiedzać - wyjaśnia.

Z kolei cyfryzacja urzędu, wyposażenie w nowoczesny sprzęt i zabezpieczenia, zdaniem marszałka są szczególnie istotne w kontekście ataków hakerskich, z jakimi ostatnio mamy do czynienia.

Województwo świętokrzyskie ogłosiło też najważniejsze inwestycje do sfinansowania z pieniędzy unijnych w ciągu najbliższych siedmiu lat. Nasz region ma do wykorzystania 1,403 mld euro. Prawie 40 proc. trzeba będzie przeznaczyć na tzw. cele środowiskowe i klimatyczne.

- Zarząd przyjął listę 44 zadań priorytetowych, uzgadnialiśmy to z wieloma środowiskami, także bardzo intensywnie pracowaliśmy z władzami miasta Kielce - podkreślił marszałek.

Priorytetem jest II etap budowy świętokrzyskiego kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar.

- To duży projekt, na ponad 150 mln zł. Chcemy, żeby taka instytucja rządowa o istotnym znaczeniu dla nauki i przemysłu była w naszym województwie, żeby nasz region mógł odnosić z tego rozwojową korzyść - dodał Andrzej Bętkowski.

Zapytany o tereny w Obicach, marszałek dodał, że w planach, dzięki współpracy z prezydentem Kielc i burmistrzem Chmielnika jest budowa drogi, która sprawi, że teren będzie łatwiejszy do zagospodarowania, jako obszar inwestycyjny. Z unijnych funduszy zarezerwowano na ten cel na razie ok 20 milionów złotych.

- Obice są dla nas ważne, choć może jeszcze w tej unijnej perspektywie finansowej ta sprawa nie ruszy pełną parą. Początki zostaną jednak zrobione - dodał marszałek.

Podobne wiadomości
Reklama