Andrzej Duda z wizytą na świętokrzyskiej ziemi [KOMENTARZE]

Data publikacji: 19.06.2020 16:06
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda , Monika Miller , Michał Kita , Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.06.2020. Kielce. Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy

19.06.2020. Kielce. Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

- Jesteśmy zaszczyceni, że po raz kolejny prezydent Andrzej Duda odwiedza świętokrzyską ziemię, Pińczów, Jędrzejów i na zakończenie Kielce - powiedział poseł Krzysztof Lipiec.

19.06.2020. Kielce. Wizyta prezydenta RP Andrzeja DudyFot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Jak dodał, ludzie, którzy gromadzili się tłumnie wokół pana prezydenta i skandowali na rzecz jego zwycięstwa i reelekcji pokazują, że polityka prezydenta na rzecz Polaków sprawdziła się i poprawia jakość ich życia.

- Jędrzejów spina klamrą aktywność prezydencką. W 2015 roku Jędrzejów był pierwszym miastem, które odwiedził prezydent jako urzędująca głowa państwa i na finiszu kampanii prezydenckiej ponownie zawitał do tego miasta. Mam przekonanie, że ze świętokrzyskiego powieje dobry wiatr wsparcia dla pana prezydenta i będzie miał wygraną w pierwszej turze - podkreślił poseł Lipiec.

Poseł Anna Krupka podkreśliła, że Pińczów, ale i całe Ponidzie, ziemia świętokrzyska słyną z dobrych, lokalnych, ekologicznych, ale i pysznych produktów.

- Ważne, że możemy je dziś promować, ale i promować w konkursie „Dobry, bo Polski, dobry bo świętokrzyski” - dodaje.

- Środki, które wydajemy, które przeznaczamy, kupując dobre lokalne produkty, płyną do naszych świętokrzyskich przedsiębiorców, którzy tutaj płacą podatki, dzięki temu utrzymują infrastrukturę. To bardzo ważne, aby wspierać naszych świętokrzyskich przedsiębiorców - mówi.

Piotr Wawrzyk wiceminister spraw zagranicznych komentując wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy stwierdził, że jest on gwarantem silnej Polski i silnej rodziny. Świętokrzyski parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości zauważył, że sprawy międzynarodowe w przemówieniu prezydenta odegrały bardzo ważną rolę.

- Jak przypomniał pan prezydent, kiedy zaczynał swoją kadencję pięć lat temu byliśmy na obrzeżach NATO, a w zasadzie w sensie militarnym poza strukturami paktu. To przez pięć lat prezydentury Andrzeja Dudy staliśmy się także w sensie wojskowym, obecności wojsk amerykańskich w kraju, pełnoprawnym członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. To najwyższa gwarancja bezpieczeństwa - mówi Piotr Wawrzyk.

Poseł Michał Cieślak, świętokrzyski parlamentarzysta Porozumienia, zwraca uwagę na kwestie poruszone podczas spotkania prezydenta z rolnikami i producentami żywności w Pińczowie.

Rozmowy Andrzeja Dudy z mieszkańcami o bieżących problemach branży spożywczej przyniosą efekt w postaci promocji polskich produktów.

- Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu zadeklarował wsparcie koncepcji zakładającej, aby sieci handlowe i markety miały obowiązek zaopatrywania się w lokalną żywność. To niezwykle istotne z kilku powodów: po pierwsze w związku z pandemią pojawiają się zagrożenia związane z transportem żywności do innych krajów. W związku z tym musimy rozbudowywać w sposób zrównoważony silną bazę produkcji żywności w całym kraju - podkreśla.

Michał Cieślak zaznacza, że bezpieczeństwo żywnościowe, wsparcie producentów, rolników, ale także konsumentów będą ważnymi tematami w przyszłej kadencji prezydenckiej.

Poseł Marek Kwitek zaznacza, że sprawy rolnictwa, polskiej wsi, zawarte w programie prezydenta Andrzeja Dudy, są bardzo ważne. Wszystkie ustawy, nawet te z poprzedniej kadencji parlamentu, chociażby rolniczy handel detaliczny, dopłaty do ubezpieczeń, kwestia budowy holdingu, to wszystko ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w okresie pandemii, kiedy kwestia żywności jest bardzo ważna.

Poseł zwrócił także uwagę na apel prezydenta o kupowanie polskich produktów.

- Rolnik musi mieć możliwość dotarcia bezpośrednio do konsumenta. Handel detaliczny stwarza takie możliwości. Kwestia produktów lokalnych, regionalnych też jest bardzo ważna. Niewspółmiernie ważna jest także rola prezydenta w ich promocji - zaznacza.

- Prezydent Andrzej Duda, to prezydent polskiej wsi, polskich miasteczek. Zresztą wizyta na targowisku o tym świadczy. Ludzie, rolnicy, mieszkańcy wsi, cenią prezydenta. Chcą, żeby został wybrany na kolejną kadencję. Tylko on jest gwarantem wszystkich zmian. Plan dla Polski, który został założony jest realizowany. Ze strony konkurencji nie widzę takiej troski oraz gwarancji - dodaje.

Z kolei senator Krzysztof Słoń zaznaczył, że świętokrzyskie, które jest nastawione na produkcję rolną, na małe gospodarstwa, daje utrzymanie świętokrzyskim rodzinom. Promowanie zakupów, tego co zostało wyprodukowane na polskiej ziemi, przez polskich rolników, polskich przedsiębiorców to ważna inicjatywa. Przypomina, że prezydent Andrzej Duda, kilka miesięcy temu zainicjował akcję „Kupuj świadomie”. Już wtedy przewidział, że wpłynie to na wzmocnienie polskiej gospodarki.

Zaznacza, że trzeba kupować lokalne produkty, to także apel do sieci sklepów. Bo tylko takie zakupy są rękojmią tego, że niszowi producenci utrzymają się na rynku. To oni produkują często bardzo dobre, poszukiwane towary lokalne. To także istotny wkład w produkcje ekologiczną, w ochronę środowiska.

- Dzisiejsza wizyta w Pińczowie to jednoznaczny sygnał, że jest popyt na ich produkty. Do nas konsumentów należy to, żebyśmy wspierali, tych właśnie producentów. Bo jeśli oni znikną z naszego rynku, to wejdą towary z dalekich Chin oraz rynków, które za nic mają produkcję ekologiczną czy należyte wynagrodzenie dla pracowników - dodaje.

Senator PiS Jarosław Rusiecki stwierdził, że dzisiejsza wizyta prezydenta w województwie świętokrzyskim była bardzo owocna. - Pan prezydent jest pełen werwy, a jego program przyciąga rzesze ludzi. Jest on skierowany do osób, które mieszkają w małych miejscowościach oraz dużych miastach. Ta kadencja pokazała, że jest on człowiekiem wiarygodnym, który pochyla się nad sprawami przeciętnego Polaka - powiedział.

- Nie przypominam sobie złych spotkań z mieszkańcami Andrzeja Dudy. Zarówno te przed pierwszą kadencją, jak i w trakcie oceniam bardzo dobrze. Te dzisiejsze także pokazują, że jest on osobą szczerą i wiarygodną - zauważa Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

- Odbył dzisiaj ważne spotkanie z mieszkańcami Jędrzejowa. Nie czytał swoich wypowiedzi z kartki. Mówił co wie i to jest dobrze odbierane - dodaje.

Jak podkreśla Mariusz Gosek, świętokrzyski parlamentarzysta Solidarnej Polski, piątkowym spotkaniom prezydenta Andrzeja Dudy w regionie towarzyszyła niesamowita dynamika, energia.

- Przed nami wybory 28 czerwca. Musimy wybrać Polskę sprawiedliwą, solidarną taką, na czele której będzie stał prezydent wiarygodny. Pan prezydent Andrzej Duda jest gwarantem kontynuacji tych dobrych dla Polski i Polaków zmian. Tego sobie, kielczanom jak również wszystkim mieszkańcom regionu życzę. Była to niezwykle cenna wizyta, która zagrzała wszystkich do boju. Głęboko wierzę, że uda się zwyciężyć w pierwszej turze - dodaje.

Poseł PiS Agata Wojtyszek stwierdziła, że prezydent Andrzej Duda dobrze czuje się w województwie świętokrzyskim.

- Widać to po jego reakcjach. To jest energia i moc - powiedziała.

- Chcemy go na kolejną kadencję. Kielczanie i mieszkańcy regionu to dzisiaj pokazali. Oni dziękowali i skandowali „Andrzej Duda wygra w pierwszej turze”. To oznacza, że zrobimy wszystko, aby nie było dogrywki - dodała.

- Na spotkaniu w Kielcach była cudowna atmosfera. Wizycie Andrzeja Dudy towarzyszyły śpiewy pań z kół gospodyń wiejskich z naszego regionu - powiedział poseł PiS Bartłomiej Dorywalski.

- Pan prezydent był uśmiechnięty i zadowolony. Zwróciłem uwagę na to, że województwo świętokrzyskie jest bliskie sercu Andrzeja Dudy. Wymieniał miasta, wskazywał na potrzeby infrastrukturalne, mówił o kolei, a także o drogach - zauważył.

Zdaniem wojewody świętokrzyskiego, Zbigniewa Koniusza piątkowa wizyta Andrzeja Dudy w regionie była bardzo owocnym spotkaniem, dającym wiele optymizmu i nadziei.

- Ta wizyta pokazała, że jako naród jesteśmy jednością, jesteśmy silni i bogaci swoją tradycją. Spotkania z mieszkańcami potwierdziły, że umiemy się cieszyć z tego co mamy, a także potrafimy realizować kolejne cele. Andrzej Duda potwierdził, że mijająca prezydentura, a także oczekiwana kolejna, jest dobrym kierunkiem w rozwoju naszego kraju - zaznacza.

Przewodniczącym zgromadzenia w Kielcach był wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak.

- Mnóstwo ludzi i mnóstwo pozytywnej energii. Andrzej Duda wygłosił na Placu Artystów świetne przemówienie. Myślę, że trafiło ono do mieszkańców regionu. Opowiedział także o swoich planach na drugą kadencję. To dodało nam pozytywnej energii, abyśmy jeszcze mocniej pracowali tak, aby zwyciężył w pierwszej turze - powiedział.

Starosta kielecki Mirosław Gębski przygotował dla prezydenta prezent w postaci obrazu, przedstawiającego zamek w Chęcinach.

- To tam ostatnio był - powiedział.

- Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Jędrzejowie to wyróżnienie i prestiż dla miasta - mówi Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa. Jak podkreśla prawie tysiąc osób, które wzięło udział w  spotkaniu pokazuje, że to ważny dzień dla wielu mieszkańców Jędrzejowa i powiatu jędrzejowskiego.  

- Po raz pierwszy urzędująca głowa państwa dwukrotnie odwiedziła Jędrzejów i dla nas to wielkie wyróżnienie. Mam nadzieję, że ponownie odwiedzi nasze miasto po zaprzysiężeniu na nową kadencję. Tak tworzy się historia, ponieważ za kilkadziesiąt lat dzieci będą czytały, że w jednej kadencji prezydent Andrzej Duda był dwukrotnie w Jędrzejowie - podkreślał włodarz Jędrzejowa.

Jak powiedział Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego wizyta pana prezydenta Andrzeja Dudy to wielki zaszczyt i estyma, że możemy gościć najważniejszą osobę w państwie.

Po raz kolejny prezydent pokazał, ze potrafi rozmawiać z Polakami i tą dobrą energię przekazywać dalej. Kolejny raz Jędrzejów został doceniony przez pana prezydenta jako miejsce, gdzie warto przyjechać i rozmawiać. I gdzie warto przedstawić swój program, który służy  obywatelom. Dla nas to wielki honor i wyróżnienie - dodał marszałek Bogusławski.  

Jak zaznaczył Paweł Faryna, starosta jędrzejowski, prezydent Andrzej Duda objechał wszystkie powiaty w tym również zawitał do Jędrzejowa. Jak dodał warto dziękować panu prezydentowi za to, co już zrobił dla Polski i dla gospodarki. Cały czas wspiera samorządy i nas samorządowców. Andrzej Duda jest wielką nadzieją dla Polski, która się rozwija - dodał starosta Faryna.

Oprócz parlamentarzystów, samorządowców, mieszkańców Jędrzejowa prezydenta Andrzeja Dudę w odświętnych strojach ludowych witały panie i panowie z KGW z Sudołu, Chorzewy, Węgleńca, Korytnicy, Jasionnej i z Łysakowa pod Lasem. Jak powiedziały Elżbieta Wypych z Sudołu oraz Bożena Różyc z Łysakowa pod Lasem, takie stroje zakładają tylko na wyjątkowe okazje i dziś właśnie jest taki dzień, bo Jędrzejów odwiedził pan prezydent Andrzej Duda, czyli wyjątkowy gość.

Jak podkreślały są dumne, że dziś są podczas tej wizyty i mogą wspierać prezydenta.

- Mamy nadzieję, że ponownie zostanie wybrany prezydentem za to, co zrobił przez te pięć lat dla Polski. Dzięki niemu polskim rodzinom żyje się lepiej, nie ma biedy, mniej dzieci jest głodnych i za to mu bardzo serdecznie dziękujemy - mówiły panie z KGW.

Pani Jadwiga Grad na spotkanie przyszła z kilkuletnimi wnukami Marynką i Mateuszem. Jak powiedziała po raz drugi spotka się z prezydentem, ponieważ 5 lat temu była podczas pierwszej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Jędrzejowie. Jak dodała każde z tych spotkań jest wyjątkowe, ponieważ Andrzej Duda to najlepszy prezydent i lepszego nie będzie.

Reklama