Andrzej Litwin będzie patronem amfiteatru na Kadzielni

Data publikacji: 09.06.2021 11:02
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Kadzielnia

Kielce. Kadzielnia
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prawdopodobnie w czwartek (10.06.) na sesji radni zdecydują o nadaniu imienia amfiteatrowi na Kadzielni. Jeden z największych tego typu obiektów w Polsce będzie nosił imię Andrzeja Litwina.

Jak wyjaśnia pomysłodawca inicjatywy Jarosław Bukowski, radny z klubu Projekt Wspólnie Kielce, Andrzej Litwin był osobą niezwykle zasłużoną dla kieleckiego środowiska artystycznego i kulturalnego.

- Andrzej Litwin był wieloletnim dyrektorem Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach,  organizatorem i inicjatorem wielu wydarzeń kulturalnych. Autor setek, a może i tysięcy tekstów piosenek. Reżyserował wiele koncertów, które miały miejsce na Kadzielni. Czynnie współpracował przez wiele lat z Harcerskim Festiwalem Kultury Młodzieży Szkolnej.

Jarosław Bukowski dodaje, że postać Andrzeja Litwina można również określić mianem nieformalnego twórcy życia kulturalnego w Kielcach.

- Był to człowiek niezwykle szanowany i lubiany. Jego działalność miała ogromny wpływ na rozwój kultury w Kielcach - wspomina.

Radny zaznacza, że pomysł nazwania amfiteatru na Kadzielni imieniem Andrzeja Litwina spotkał się z dużym uznaniem i zainteresowaniem ze strony praktycznie wszystkich instytucji kulturalnych w Kielcach.

Joanna Winiarska, wiceprzewodnicząca rady miasta z klubu Bezpartyjni i Niezależni, powiedziała, że pomysł by nadać amfiteatrowi na Kadzielni imię Andrzeja Litwina spotkał się z pozytywnym odbiorem.

- Zarówno ze strony mieszkańców, jak i pozostałych radnych nie ma i nie było głosów krytykujących tą ideę. Sama także nie mam uwag co do tego projektu. Tym bardziej, że osoba Andrzeja Litwina nadal jest żywo i cieple wspominana przez kieleckie środowiska artystyczne - wyjaśniała.

Anna Myślińska, radna z Koalicji Obywatelskiej, także wskazuje, że inicjatywa nadania amfiteatrowi na Kadzielni imienia Andrzeja Litwina jest dobrym pomysłem.

- Był nauczycielem i mentorem wielu artystów. Pod jego opieką w Wojewódzkim Domu Kultury rozwinęło się wiele talentów - mówi.

Piotr Kisiel, radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości, również podkreślił, że zasługi Andrzeja Litwina na polu rozwoju i krzewienia kultury w regionie świętokrzyskim są nieocenione.

- Jego działalność opierała się na prostej zasadzie: działam w Kiecach i dla Kielc. Dobro tego miasta było bliskie jego sercu. Propozycja by Kadzielnia nosiła jego imię jest godna rozważenia - powiedział.

Andrzej Litwin - reżyser, autor tekstów, piosenek, twórca teatrzyków poezji, pomysłodawca wielu andrzejkowych akcji i biesiad tematycznych. Od lat 60. XX wieku pracował w Wojewódzkim Domu Kultury, był jego wicedyrektorem, a w latach 1990-2002 dyrektorem. Wieloletni reżyser koncertu „Gospodarze Gościom”, odbywającego się w ramach Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej.

Jego imię (oraz Henryka Morysa) nosi organizowany przez WDK Międzynarodowy Festiwal Piosenkarzy Dziecięcych i Młodzieżowych. Wraz z Andrzejem Lato w 1993 roku utworzył Kieleckie Bractwo Andrzejowe i był jego Wielkim Mistrzem. Zmarł w 2016 roku, w wieku 85 lat.

Reklama