Anioły dobroci rozdane

Data publikacji: 11.10.2021 14:27
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.10.2021 Kielce. Gala konkursu

11.10.2021 Kielce. Gala konkursu "Świętokrzyski Anioł Dobroci"
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Monika Wzorek z Fundacji „Dajemy wybór” z Kazimierzy Wielkiej oraz Świetlica Franciszkańska prowadzona przez Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Dolna Kamienna w Skarżysku-Kamiennej zostali tegorocznymi laureatami plebiscytu „Świętokrzyski Anioł Dobroci”.

- To konkurs, którego celem jest wyróżnienie i uhonorowanie osób, stowarzyszeń oraz instytucji pomocy społecznej szczególnie zaangażowanych w działania na rzecz rodzin dysfunkcyjnych, ubogich, niezaradnych życiowo oraz osób starszych, niepełnosprawnych i bezdomnych - przypomniała podczas gali Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. - Ideą tego konkursu jest promowanie inicjatyw, a także wyróżnianie i docenianie osób, które na co dzień działają społecznie, które pomagają i wspierają osoby i całe rodziny zagrożone wykluczeniem społecznym - dodała.

Jak przyznała Monika Wzorek, która wygrała konkurs w kategorii indywidualnej, to dla niej ogromne zaskoczenie, ale też i podziękowanie za dotychczasową pracę.

- Fundacja „Dajemy wybór” powstała cztery lata temu. Organizujemy biegi charytatywne, dobroczynne zbiórki, jak również akcje profilaktyczne i pogadanki na temat raka piersi. Uświadamiamy młodym kobietom, dlaczego i że warto się badać. Działamy cały czas i chcemy działać dalej - dodała Monika Wzorek.

W kategorii zespołowej statuetka i tytuł „Świętokrzyskiego Anioła Dobroci” trafił do Świetlicy Franciszkańskiej prowadzonej przez Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Dolna Kamienna w Skarżysku-Kamiennej. Jak przyznał ojciec Janusz Siwicki, gwardian klasztoru ojców Franciszkanów w Skarżysku-Kamiennej, już od 12 lat wspierają i pomagają dzieciom i młodzieży, którzy są uczestnikami świetlicy.

- Nasza działalność opiera się przede wszystkim na organizowaniu dla dzieci popołudniowych zajęć w świetlicy. Pomagamy im odrabiać lekcje, ale też bawimy się z nimi i zapewniamy im opiekę. Otrzymują także suchy prowiant, by po powrocie do domu nie były po prostu głodne - dodał ojciec Janusz Siwicki.

- Konkurs „Świętokrzyski Anioł dobroci” potrzebny jest przede wszystkim po to, by wskazywać ludzi, instytucje i organizacje pozarządowe, które czynią nasze życie bardziej znośne - powiedział podczas gali Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. - Wyróżniamy osoby, które szczególnie angażują się w pomoc osobom najbardziej potrzebującym, starszym i chorym pomagają przetrwać czasami trudną rzeczywistość. Powinniśmy cenić sobie to, że wokół nas są anioły dobroci - dodał Krzysztof Słoń. 

Dotychczas wyróżnienie otrzymali m.in. Dom Pomocy Społecznej im. Florentyny Malskiej w Kielcach, Anna Zawierucha i Edward Zawierucha, którzy prowadzą rodzinny dom dziecka oraz Caritas Diecezji Kieleckiej.

Plebiscyt odbył się już po raz 17., a jego organizatorem jest urząd marszałkowski w Kielcach.

Reklama