Aplikacja „Kiedy śmieci?” coraz bardziej popularna

Data publikacji: 23.02.2021 10:30
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Kolejne świętokrzyskie gminy wychodzą z pomocą mieszkańcom w zakresie gospodarki odpadami. W ostatnim czasie zarówno władze gminy Pacanów, jak i Stopnicy zakupiły dostęp do aplikacji, która ułatwi odbiór śmieci i pomoże je segregować.

To ogólnopolska aplikacja, która powiadamia także o wszelkich zmianach w harmonogramach, kiedy wystawić worki z odpowiednią frakcją odpadów przed dom, aby zostały zabrane przez pojazdy komunalne, a także, kiedy będzie wywóz odpadów wielkogabarytowych. Mirosław Rajtar, zastępca burmistrza Stopnicy zaznacza, że aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze, intuicyjna.

- Chcemy udostępnić naszym mieszkańcom nowe narzędzia. Idziemy z duchem czasu. Chcemy, aby te harmonogramy, które dotychczas były przekazywane w formie papierowej, które lubiły się czasem zawieruszyć, teraz były na wyciągnięcie ręki w telefonie komórkowym - zaznaczył.

Wiesław Skop burmistrz Pacanowa zaznacza, że to duże udogodnienie. Dodaje, że urząd bazuje na doświadczeniach samorządu w Kazimierzy Wielkiej.

- To się sprawdza. Zależy nam na tym, aby ludzie nie zaniedbywali terminów ustalonych w harmonogramie odbioru odpadów, bo z tym jest zawsze kłopot - dodaje.

- Młodsze i średnie pokolenie częściej posługuje się techniką online, stąd pomysł na taką aplikację, która nie tylko przypomni o konkretnym terminie wystawienia konkretnego rodzaju odpadu, ale i poinstruuje o podstawowych zasadach segregacji, bo z tym cały czas walczymy. Ta świadomość zasad segregacji wymaga ciągłej pracy z naszej strony - zaznacza.

Aby móc otrzymywać powiadomienia z wyprzedzeniem należy zainstalować aplikację na telefonie pobierając ją ze sklepu Play/App. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie informacji o dane adresowe. Następnie otwiera nam się główne okno, które zawiera trzy symbole. Pierwsza ikonka w kształcie kalendarza wyświetla cały harmonogram, wraz z podziałem na odpady: zmieszane, papier i tekturę, szkło, popiół, metale i tworzywa sztuczne i biodegradowalne. Kolejna ikonka - trzy zielone strzałki, przedstawia zasady segregacji. Ostatnia pozwala ustawić przypomnienia dotyczące odbioru odpadów.

Do tej pory taką aplikację zakupiła gmina Kazimierza Wielka, Chmielnik oraz Słupia Konecka. Takie udogodnienie wprowadziła także gmina Bałtów.

Jak już informowaliśmy, z początkiem lutego zakup aplikacji mobilnej zaproponował władzom Kielc także Kamil Suchański, przewodniczący rady miasta. Na biurko prezydenta trafiła już interpelacja w tej sprawie, która jak na razie została bez odpowiedzi.

Reklama