Aplikacja ma ułatwić kielczanom segregację śmieci

Data publikacji: 14.06.2021 12:48
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Niebawem ma być dostępna aplikacja, która ułatwi kielczanom segregację odpadów. Czytnik kodów kresowych podpowie nam do jakiego pojemnika powinniśmy wrzucić opakowanie oraz przypomni o terminach odbioru.

Program o nazwie „Segredu” przygotowali uczniowie VI LO w Kielcach. Kamil Łazarski, Piotr Gołąb i Krzysztof Usnarski to zespół, który zwyciężył podczas ostatniej edycji konkursu programistów Hackathonu Idea Kielce. Aplikacja po zeskanowaniu kodów kreskowych wyświetli kolor pojemnika na śmieci do jakiego powinno trafić dane opakowanie. Baza produktów będzie budowana społecznie, co oznacza, że jeśli produktu nie ma w bazie aplikacji, to każdy będzie mógł go zgłosić, a po weryfikacji przez administratora zostanie on zatwierdzony i dodany do puli.

- Dodatkowo w aplikacji znajdziemy punkty zbiórki odpadów, listę odpadów specjalnych, a także harmonogramy wywozu śmieci wraz z powiadomieniami dla użytkownika, co będzie bardzo ważnym elementem edukacji ekologicznej - mówi Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta miasta Kielce.

Aplikacja jest już ukończona, ale musi przejść jeszcze testy z systemami internetowymi.

- Jeśli wszystko się uda to w tym tygodniu planujemy otwarte spotkanie z twórcami, którzy przekażą na ten temat więcej informacji - dodaje rzecznik.

Dyrektor VI LO w Kielcach, Katarzyna Cedro, nie kryje zadowolenia z sukcesu swoich uczniów.

- Jestem dumna z każdego sukcesu naszych uczniów. Jeśli ich dzieło może się przydać mieszkańcom miasta i regionu, to dodatkowa nagroda i powodem do radości. Wiem, że trzech moich uczniów z klasy o rozszerzonym nauczaniu informatyki dopracowuje funkcjonalność tej aplikacji - mówi.

Podobne udogodnienia stosowane są w kilkudziesięciu miastach w Polsce. W regionie świętokrzyskim z tego typu aplikacji korzysta np.: Kazimierza Wielka, Chmielnik, Bałtów, czy Pacanów.

Początkowo aplikacja będzie przystosowana tylko na urządzenia z systemem Android, natomiast wkrótce pojawi się również możliwość korzystania z niej dla użytkowników oprogramowania iOS.

Reklama