Arcybiskup Mokrzycki: Jan Paweł II jest bliski każdemu Polakowi

Data publikacji: 16.10.2020 10:52
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu arcybiskup Mieczysław Mokrzycki

Na zdjęciu arcybiskup Mieczysław Mokrzycki
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

42. lata temu, na Stolicę Piotrową wybrany został polski kardynał Karol Wojtyła, a od 16 października 1978 roku - papież Jan Paweł II. Tę wyjątkową datę, Polacy wspominają ze wzruszeniem.

Arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki, osobisty sekretarz papieża Polaka podkreśla, że każda rocznica jest przyczynkiem do wspomnienia bliskich nam osób, a św. Jan Paweł II jest bliski każdemu.

- Będąc u jego boku mogłem wiele skorzystać, nauczyć się od niego. Przede wszystkim człowieczeństwa, bycia bardzo prostym i bezpośrednim człowiekiem. Jednocześnie uczył nas odpowiedzialności za swoje życie, powołanie, codzienną pracę - mówi abp Mieczysław Mokrzycki.

Hierarcha podkreśla, że Jan Paweł II był nie tylko człowiekiem pracy, ale przede wszystkim człowiekiem modlitwy. Lubił podróżować, aktywnie spędzać czas. Dobrze był znany także z poczucia humoru.

- Zawsze Ojcu Świętemu pomagałem przy siadaniu do stołu, czy wstawaniu od niego. Kiedyś mówi do mnie: „Mieciu, jak cię zapytają, co robisz w Watykanie, to powiedz, że wyciągasz papieża spod stołu” - wspomina abp Mieczysław Mokrzycki.

Abp Mieczysław Mokrzycki był sekretarzem Jana Pawła II od 1996 roku aż do śmierci Ojca Świętego w 2005 roku.

Reklama