Arcybiskup Stanisław Budzik: krzyż jest naszą jedyną nadzieją

Data publikacji: 13.09.2020 19:06
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.09.2020. Święty Krzyż. Suma odpustowa. Na zdjęciu: arcybiskup Stanisław Budzik - metropolita lubelski

13.09.2020. Święty Krzyż. Suma odpustowa. Na zdjęciu: arcybiskup Stanisław Budzik - metropolita lubelski
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Setki wiernych wzięło udział we mszy odpustowej ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego na błoniach przed bazyliką na Świętym Krzyżu. Nabożeństwu o godzinie 12.00 przewodniczył arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski,

W kazaniu podkreślił, że krzyż jest jedyną naszą nadzieją, bo na nim zawisnął sam stwórca człowieka.

- Chrystus umarł, aby ocalić ludzie życie. Jednak nie zawsze krzyż miał pozytywne konotacje - mówił hierarcha. Jak przypomniał, dla starożytnych Rzymian był znakiem hańby, służył jako szubienica dla szczególnie niebezpiecznych przestępców. Dziś wiele osób pojmuje go jako coś pięknego.

- Krzyż jest ołtarzem ofiary, na którym umarł Chrystus, aby swoją śmiercią ocalić nasze życie. Krzyż to drzewo wspaniałe ozdobione purpurą Chrystusowej krwi, jego ramiona dźwigają okup całego wszechświata - mówił abp Stanisław Budzik.

Arcybiskup podkreślił że osoby, które najchętniej wykreśliłyby krzyż z naszej historii dopuściłyby do niepowetowanej straty. Szczególnie w takim miejscu jak Święty Krzyż.

- Tu na Świętym Krzyżu, z tego szczytu najstarszych polskich gór, które swoją nazwę posiadają od krzyża, rozlega się od tysiąca lat wołanie: oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata, pójdźmy z pokłonem - mówi abp Stanisław Budzik.

Na mszę odpustową przyszło kilka pielgrzymek, m.in. z Krajna czy Górna. Pielgrzymi starają się przychodzić co roku i prosić Boga o łaskę dla swoich rodzin. Wierni podkreślają, że też do uczestnictwa w odpuście zachęciła piękna słoneczna pogoda.

Hasło tegorocznego odpustu na Świętym Krzyżu brzmi: „Patrząc na krzyż, uczmy się miłości”. To słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas spotkania z wiernymi na lotnisku w Masłowie w 1991 roku. Uroczystości odpustowe potrwają tydzień, do niedzieli 20 września.

Reklama