Audycje Radia Kielce w prestiżowym amerykańskim muzeum

Data publikacji: 12.11.2020 16:00
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. Radio Kielce

Audycje Radia Kielce, poświęcone mieszkańcom regionu świętokrzyskiego, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów zostały udostępnione na stronie internetowej prestiżowego United States Holocaust Memorial Museum - Amerykański Muzeum Pamięci Holokaustu w Waszyngtonie.

To efekt współpracy podjętej przez naszą rozgłośnię z amerykańską instytucją, której celem jest upamiętnianie wszystkich, którzy przeciwstawiali się ludobójstwu.

Radio Kielce przekazało amerykańskiemu muzeum 41 odcinków archiwalnej audycji „Polacy ratujący Żydów”, która była emitowana na naszej antenie w 2018 roku. Materiały opracowane przez naszą rozgłośnię pozwolą na poszerzenie muzealnej kolekcji ustnych wspomnień Polaków na temat Holocaustu i pomocy Żydom. Instytut Yad Vashem przyznał medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” około 280 mieszkańcom naszego regionu.

W poszczególnych odcinkach audycji Radia Kielce prezentowaliśmy historie niektórych spośród rodzin, które w czasie II wojny światowej mieszkały w województwie świętokrzyskim i udzielały pomocy Żydom. Wśród bohaterów audycji znaleźli się odznaczeni medalem, a także ich małżonkowie, dzieci lub wnuki oraz uratowani i ich krewni. Niektórzy z nich spotykając się z nami, po raz pierwszy dzielili się rodzinną historią z szerszym gronem odbiorców.

Audycje przekazane przez Polskie Radio Kielce są dostępne na stronie Muzeum Pamięci Holokaustu.

Historii można także słuchać poprzez stronę Radia Kielce.

Reklama